Заради опасния афлатоксин, който може да причини рак, са тонове мляко и преработени продукти бяха унищожени в Ловешка област. Няма данни обаче заразените храни да са попадали в търговската мрежа.

Може да се каже, че мандрата в село Горан е най-горещата точка, защото всичко започна от там. Наличието на опасната гъбичка беше засечено след вземането на рутинни проби.

Равносметката към днешна дата изглежда по следния начин - близо 8 тона унищожено сурово мляко и около тон готови продукти. А 6 населени места в областта са изправени на нокти, заради плъзналия афлатоксин.

В Ловешкото село Радювене вече дни наред местните хора продават цялата си продукция. Бракуваното количество е в пъти по-малко от реално произведеното, защото хората не искат да хвърлят стоката си.

В огнището на заразата са шест населени места, сред които и село Лисец. В местен пункт за изкупуване има стотици литри мляко, всичките негодни.

„Притеснявам се само кой ще поеме щетите на хората, защото в края на краищата ги караме да си донесат продукцията, но някой трябва да плати,” казва собственикът на млекосъбирателния пункт Георги Карамишев, по думите на който за четири дни са събрали 700 литра мляко.

Според областния управител на Ловеч хората ще бъдат компенсирани, но все още се обмисля как. „Дали ще е с финансов ресурс или под формата на продукти, очаквам да ми кажат от Агенцията по храните,” заяви Ваня Събева.

Доказано опасната гъбичка тръгва от царевичните землища, пашата в тях е забранена, но част от местните прекрачват границата, а кметовете се превръщат в пъдари.

От областната дирекция по безопасност на храните са категорични, че по този начин заразата отново се връща в животните. Царевицата се овлажнява сутринта и след това на обяд, на слънцето, се създават условия за развитие на плесен, а от там тръгва афлатоксинът.

Заради сушата земята е станала на камък, а тя също трябва да бъде изорана, за да се спре заразата.

Следващата седмица ще стане ясно дали заразата се е пренесла и в останалите три преработвателни предприятия, които функционират на територията на областта. До излизането на резултатите от направените проби, продукцията произведена от тях се разпространява и в момента в търговската мрежа. Според Агенцията по храните, за да бъде спряна, трябва да бъде доказано и наличеието на опаснта гъбичка.