Част от домакинствата у нас са притеснени от идеята за две тарифи на тока и по-скъпо електричество при потребление над 250-300 киловатчаса месечно. Премиерът Гълъб Донев обяви в предаването "Лице в лице", че основания за тревога няма.

Семейството на Тереза Илиева е притеснено, че сметките за ток може да са по-високи, ако има две тарифи според консумацията. Въпреки че не се отопляват с електричество ползват доста електроуреди - сушилня, пералня, хладилник, печка.

„Тревожи ме да не поскъпне, ако има вариант за намаление, ще е по-добре“, заяви тя.

При домакинствата, които се отопляват изцяло на ток, притесненията са още по-големи.

„Ще се наложи да се лишаваме от много неща. Само на ток сме и се опитваме да пестим, защото и отоплението ни е парно с казанче, което се топли с ток“, обясни Неделка Лачева.

Според някои от енергийните експерти домакинствата, които ползват ток за отопление, може да се окажат ощетени.

„Домакинства, които ползват ток за отопление, които са с повече членове живеещи на една площ, вероятно ще прескочат тази граница и техните сметки ще се завишат“, смята енергийният експерт Антон Иванов.

Според други по-справедливо ще бъде, ако има точна дефиниция за енергийно беден.

„Да категоризираме енрегийно бедните и този фонд за енергийна помощ на домакинствата може да е разпределен по справедливо, най-бедните да получат повече от 250-300 киловата електронерегия“, добави енергийният експерт Иван Хиновски.

Според премиера въвеждането на двете тарифи е по-стар вариант, върху който е работено, а сега кабинетът ще опита да направи друго.

„Ще опитаме да направим така, че хората да имат еднакви разходи за ток, газ парно, а не да се чудят на какво да преминат в средата на сезона“, заяви служебният премиер Гълъб Донев.

Точните разчети и тарифи за каква консумация по колко ще плащаме тепърва предстои да станат ясни.