ГЕРБ и ДПС се съгласиха да падне тайната при осиновяване. Предложението е на ПП-ДБ, но беше отхвърлено в правната комисия на парламента. Днес промените в Семейния кодекс бяха приети на второ четене.

Осиновено дете обаче ще може да узнае произхода си, ако е пълнолетно.

Също така депутатите забраниха възможността за „разсиновяване“ и заличиха текстовете, които позволяваха ранните бракове на 16-годишна възраст.

Преди това в пленарната зала депутатът от ПП-ДБ Христо Петров, познат още като Ицо Хазарта, призова депутатите да се обединят.

“Хората търсят своя произход чрез социални мрежи, във Фейсбук, чрез приятели или чрез подкуп. Правото им е отнето. Някой друг трябва да реши да им каже дали жената, с която се разминават на тротоара, не е тяхна майка. Кой има право да каже кое е важно обстоятелство? За да разбереш коя е майка ти или кой е баща ти? Моля ви да се обединим да премахнем проклетите важни обстоятелства”, заяви той.

Досега законът позволяваше на осиновителите, както и на осиновените над 16 г.,  да поискат от съда информация за произходи си, но само при условие че „важни обстоятелства налагат това“.

„След разговор между парламентарните групи на ДПС и ГЕРБ, в зала ще подкрепим предложението за разкриване на произхода на осиновения в съда“, коментира пред журналисти в Народното събрание депутатът от ПГ на ДПС Ертен Анисова.

„Темата за осиновяването е малко далече от тежките политически дебати и битки и в пленарната зала, и извън нея, но касае хиляди българи“, посочи председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и допълни, че хиляди осиновени деца търсят своя произход.

Тя обясни, че ПГ на ГЕРБ са забелязали като тенденция, че през последните три години са намалели трайно осиновяванията. Именно поради това внесохме промените в Семейния кодекс, каза още тя.

Хатидже Георгиева посочи, че от ПГ на ДПС внасят три предложения. Едното от тях е свързано с изискването за становище от отдел Закрила на детето в случай на осиновяване на внук от бабата и дядото.

Друго предложение включва разширяване на достъпа до националната електронна информационна система за пълно осигуряване чрез включване на представител на Държавната агенция за закрила на детето към специализиран орган към Министерския съвет и повишаване на прозрачността.

Последното предложение на ДПС е относно промени, свързани с наблюдение след осиновяване, за гарантиране, че правата и интересите на детето са защитени.