Единственият кандидат да купи ВМЗ беше поел ангажимент да подаде обвързваща оферта още в петък, а веднага след сключване на сделката с държавата, да плати закъснелите заплатите на работниците. Но днес кандидатът не изпълни всички условия. Обяснил, че пречка са социалните ангажименти - да запази над 3 хиляди служители за 3 години.

Според АП има и друга причина за провала на сделката. „Дружеството е декапитализирано, реално е в несъстоятелност”, обясни Емил Караниколов от АПСК.

От Агенцията за приватизация описаха три възможни сценария за бъдещето на ВМЗ-Сопот.

Първият е да започне процедура за несъстоятелност. Вторият е да се приготви нова стратегия за приватизация, която да се внесе в парламента. Възможният срок е между 6 и 9 месеца. Третият е предприятието да бъде извадено от списъка на стратегическите дружества и да се приватизира без стратегия. Времето, нужно за това ще е около 4 месеца.

Емил Караниколов допълни, че вариантът, който според него е най-удачен , но е въпрос на дебати, е изваждането на ВМЗ от стратегическия списък и да има приватизация без стратегия.

При този сценарий ще е възможна и продажба на ВМЗ на части.

„Тогава може да се мисли, включително и за продажба на обособена част , за да бъдат платени заплатите. Но много е важно какво ще се случва с това дружество. Защото еднократното плащане на заплати не означава, че ние ще можем да съживим дружеството”, допълни Караниколов.

Докато се прави анализ кой от вариантите е най-подходящият, остава въпросът как да се осигурят средкства за заплатите на работниците.

Хората разчитаха, че парите им ще бъдат платени, но те искат работа и сигурно бъдеще.„Това е, останахме си като сираци,то беше ясно”, коментира един.”Не мислят за нас управляващите, никой не мисли за гладуващите тук.”

Работничка от ВМЗ разказа, че имат по 40 години стаж и са опряли децатат да ходят чужбина. "Да стоим без пари и какво да им искаме сега пари да идваме на работат и да си купуваме хляб ли", питат се работещите.

„Утре продължаваме стачката, искаме да се ангажира държавата с договори. Може би да ни купят е най-добрият вариант. Стабилизирането на предприятието е най-добрият вариант”, заяви Димитър Атансов от КТ Подкрепа.

Единственият кандидат-купувач - "Емко" ЕООД, не внесе обвързваща оферта до петък така, както бе обявено. Преди това собственикът на дружеството Емилиян Гебрев се срещна с ръководствата на двата синдиката във ВМЗ, за да им обяви, че ще трябва да съкрати 1800 души от дружеството, в което сега работят 3200 души.