Задава се нова водна стихия. Снеготопенето започна, а с него и преливането на язовири. Населението по места е в готовност за евакуация. Нивото на три четвърти от реките се е покачило, обобщават хидролози.

Под засилено наблюдение са Тимок, Арчар, Тополовец, Войнишка река, Цибрица, Огоста и Скът. Разливи са възможни и за реките от централната част на Дунавската равнина - Осъм, Вит и Янтра. В продължение на седмица снеготопенето ще обхване повече от половината територия на страната. Обилното снеготопене и силният вятър препълниха язовири и реки.

Югоизточна България отново в капана на водата

Четири малки язовира на територията на община Хасково преляха, кметовете на няколко села са в готовност при голяма вълна да евакуират хора. Според службите обаче засега опасност за населението няма.

Заради опасността от скъсване на стената и липсата на изпускателни кранове, властите предприеха спешно разширяване на преливника на язовир до хасковския квартал Болярово . Според арендатора, водоемът не е опасен и ще издържи на напора на водата. Направена е и втора дига.

Преливането на язовири вдигна критично нивото на реките. Заради възможни наводнения, кметовете на селата Динево, Малево, Гарваново, Стойково и подкрепа са в готовност за евакуация. За да няма втори Бисер, в областна администрация заработи кризисен щаб.

Критични точки са Харманли, Любимец и Свиленград

В момента се прави защитна дига на граничния пункт, за да не бъде залят. Наблюдението на реки и язовири ще продължи през цялата нощ.

Критично високо е и нивото на язовир „Сухия скът" край врачанското село Горно Пещене. Там е въведено денонощно наблюдение, тъй като водата е почти до короната на стената, която е спукана. Багери отклоняват прииждащата от нивите вода, за да не прелее водоемът и да залее селото.

Проблемът на язовира е, че изпускателният му кран не работи поне от 20 години, но никой не е взел мерки да го ремонтира. Заради обилното снеготопене части от шосето за Горно Пещене са залети. Там също багери копаят канавки, за да може да се осигури аварийно оттичане на водата.

Сигнали за наводнения и в рубриката "Аз, репортерът "

Снеготопенето вече причини наводнения по улици в селищата в Южна България.Потребители ни изпратиха кадри с реки по улиците. Критична изглежда ситуацията в пловдивското село Чешнигирово. Снеготопенето наводни и улици в Хасковско.

В село Конуш водата е заляла и дворове. В столицата също има наводнени улици.

Зрителите ни във Велико Търново също са притеснени. Пишат ни, че нивото на река Янтра се покачва всяка минута. Село Светлен в област Търговище също е под вода.

Под вода остана и международният път Пловдив-Свиленград.

Дренажен канал преля по обяд и наводни улиците и дворовете на северната част на град Първомай. На места водата е достигнала половин метър, пострадали няма. Екипи на пожарната са помогнали за овладяване на ситуацията.

Специалисти вече предупредиха, че превантивните мерки срещу наводненията стават все по-належащи.

През следващата седмица температурите ще се повишат с до 10 градуса, което ще доведе и до разчупване на ледовете по река Дунав.

Преди ден Агенцията на ООН за намаляване на риска от бедствия алармира за опасност от катастрофални наводнения в България.

И силен вятър

В 17 области е в сила код "Жълто". Най-силни - около 20 метра в секунда, бяха поривите днес в Плевен, Ловеч, В. Търново, Русе, Оряхово и Кърджали. През нощта вятърът временно ще отслабне, но утре отново ще се усили.

На планина в почивния ден

В планините е обявена висока лавинна опасност заради ураганния вятър. По високите места условията за туризъм не са подходящи, предупреждават от Планинската спасителна служба. Туристите не трябва да напускат горския пояс, тъй като над него вятърът е ураганен.

Подробности за времето можете да научите тук.

Очакваме още от вашите снимки и видео материали в рубриката ни „Аз, репортерът”.