Градусът на политическото напрежение между президента и управляващите остава висок. Словесната престрелка между Румен Радев и председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов продължава и днес след скандала на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) вчера.

Снимка: Ладислав Цветков

В кулоарите на Парламента Цветанов отново обвини президента и БСП в проруски позиции, защото в заключителния документ след КСНС се съдържала по-скоро проруска, а не прозападна позиция. Цветанов каза също, че след като вчера е изразил подобно отношение по време на КСНС, е срещнал подкрепа и от премиера.

„С тези координирани действия между БСП и президентската институция, с всички послания и коментари определено мога да кажа, че нямаме необходимото доверие пред евро-атлантическите партньори, което имахме преди избора на Румен Радев за президент“, категоричен беше Цветанов.  

„Аз не ги виня и не мога да бъда категоричен, но от действията, които предприемат, и позициите, които изразяват, всеки един от нас може да си направи подобен извод и да се съмняваме в тяхната искреност за тази евро-атлантическа ориентация“, допълни той.

Снимка: btvnovinite.bg

По повод обвинението на Цветанов, че президентът „иска да извади България от Европейски съюз и НАТО“, Румен Радев коментира пред журналисти в Монтана: „Неслучайно настоявам за по-добро образование. Явно г-н Цветанов по-трудно осмисля това, което чете. Но най-лесният начин да окарикатурим европейската идея това е тя да се асоциира с хора, които от сутрин до вечер декламират някакви европейски ценности, без да са много наясно какво означават“.

Държавният глава заяви още, че не търси конфликти, а винаги сътрудничество в името на България.

Радев отхвърли и обвиненията на Цветанов, че набирането на средства за предизборната му кампания е било „на тъмно“.

„Моята предизборна кампания отдавна е осветлена и всички документи са на сайта на Сметната палата. Ако някой трябва да се притеснява от миналото, това е най-вече г-н Цветанов“, каза държавният глава пред журналисти в Монтана.

Снимка: БГНЕС

Скандалът продължи да се развива и в кулоарите на парламента.

От БСП отговориха, че предложената и приета позиция след КСНС е била изключително умерена и обвиниха Цветанов в политическо интригантство.

„Това е поредното упражнение в политическо интригантство от страна на г-н Цветанов към президента“, заяви Крум Зарков от БСП. По думите му съдържателно позицията на Цветанов е трудно да бъде коментирана.

И БСП, и ДПС обявиха, че проруска всъщност е позицията на коалиционния партньор на ГЕРБ – „Атака“, чийто лидер Волен Сидеров в момента е на посещение в Крим, където обяви, че полуостровът не е анексиран.

„Те твърдят, че са евроатлантици, а имат за коалиционен партньор евроскептици“, посочи лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

От ВМРО отказаха да коментират присъствието на Сидеров и изявите му по медиите.

„Контекстът си го съобразява, който прави изказването“, каза лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.

Вижте във видеото хронологията на скандала: