„Важно е в какви условия българските граждани ще решат как ще продължим напред. Аз не знам дали вие осъзнавате какви процеси вече се отприщиха в резултат на промените в Конституцията“, каза президентът Румен Радев, след като „Продължаваме промяната-Демократична България“ върна втория мандат неизпълнен.

„Тесният кръг от възможностите за избор на служебен министър-председател се стесниха още повече днес с оставката на зам.-омбудсмана. Тя беше единствената фигура, която не беше близка с нито една политическа партия. Тя е единствена в списъка, за която е ясно, че няма несъвместимост. Как така изведнъж Елена Чернева-Маркова реши да си подаде оставката?“, добави той.

„Изненадах се, че останахте безмълвни и не реагирахте. Трябваше да зададе въпроси. Какви са мотивите? Имало ли е натиск? Ако за вас това са нормални неща, не се изненадвайте, че ще получите политически служебен кабинет, който най-вероятно няма да бъде във ваша полза“, посочи президентът.

Елена Чернева-Маркова беше избрана за зам.-омбудсман през 2020 година.

Тя беше номинирана от омбудсмана Диана Ковачева след изслушване на двама кандидати, предложени от неправителствени организации. Преди това е дългогодишен ръководител на Националното бюро за правна помощ.

Според шестата поправка в Конституцията Румен Радев трябва да посочи шестия си служебен премиер от конкретни десет лица на високи публични позиции.

Имайки предвид, че Диана Ковачева е избрана за съдя в Европейския съд по правата на човека, а Елена Чернева-Маркова е подала оставка, този кръг се стеснява.

Не стана ясно дали до парламентарния вот ще бъде избран нов зам.-омбудсман и кой ще е той.

Третият мандат

„Отсега искаме да кажем, че няма да участваме в преговори за третия мандат. Молбата ни е да спестите 100 млн. лева на българските граждани и изборите да са 2 в 1. Знам, че това не е изцяло във вашите правомощия. Зависи и третият мандат как ще се развие“, коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков.

„Напълно разбирам вашите притеснения, но вече е прекалено късно за вашата молба. Аз призовах да не се предприемат необмислени промени в Конституцията на България, особено по отношение на служебния кабинет. Сега въпросите са повече от отговорите. Аз ще направя всичко възможно изборът на служебен кабинет да не прерасне в конституционна криза. Вие направихте всичко възможно правомощията на президента да са силно ограничени не само по отношение на избора, на състава и върху контрола, но и върху времевите параметри по определяне на следващите избори“, отговори президентът Радев.

По думите на Николай Денков няма никаква причина за конституционна криза и новите разпоредби в Конституцията трябва да бъдат изпълнени. 

„Предстои да се връчи трети мандат, президентът ще реши на кого. След като му бъде върнат мандатът от третия мандатоносител, ще се пристъпи към изпълнение на новите разпоредби на Конституцията. Нормално е да има трудности, трябва да опитаме да ги извървим. Ако бъдат отменени от Конституционния съд, нека да видим с какви основания, тогава ще му мислим за това. Отсега да се предпоставя, че ще има конституционна криза ми се вижда доста несериозно. Не ви ли притеснява, че в институции, които трябва да са партийно независими, изведнъж се оказва, че има партийно зависими лица и то само от единия край на политическия спектър? Ето това опитвахме да наложим като реформи – да не стигаме до ситуация, в която уж независимите регулатори се оказват оцветени политически“, каза акад. Денков.  

Относно оставката на зам.-омбудсмана Денков каза, че е разбрал тази сутрин и не знае какви са причините за това. 

Пред bTV Елена Чернева-Маркова, дългогодишен адвокат и правозащитник, обясни решението си:
„Подадох оставка, защото не одобрявам всяка една длъжност, която допуска политически ангажимент“, каза тя.

Относно третия мандат единствените, които изразиха интерес, се оказаха партия „Възраждане“.

„Ние сме готови да вземем мандата и да предложим състав на правителство, но да видим дали ще дойде при нас“, посочи председателят на партията Костадин Костадинов.

БСП, ДПС и „Има такъв народ“ обявиха, че ще го върнат.

Какви са възможностите и „подводните камъни“ пред съставянето на следващия служебен кабинет след конституционните промени – ще научите от коментара на конституционалиста доц. Наталия Киселова: