Пари от нищо – зрители на bTV сигнализираха, че така „Бай Ганьо Европеец" печели на гърба на туристите в Златни пясъци. Предприемчив българин решил да събира по левче от всеки за преминаване по пътя, който води до морския фар в комплекса.

Бетонна пътека води до фара на Златни пясъци. В подножието има маса, столове и табела „вход 1 лв". Зрители на bTV пишат, че са получили ксерокопирани и изрязани с ножица билетчета.

Телевизионният екип обаче не откри човека, който ги раздава и прибира парите. До фара се стига по стълби и пътека от стари бетонни панели, със стърчащи железни халки. Обезопасяване няма.

Пътеката, по която се стига до фара, е широка едва два метра. От едната страна са бетонните тетраподи и морето, от другата - необезопасена пропаст, висока 6-7 метра.

Там вървят Нина и Иван от Русия. „Вероятно трябва да направят преграда и от двете страни, да изрежат и тези металните неща, да стане по-безопасно... Ако имаше заграждения, щеше да има смисъл от таксата за входа, а така - защо плащаме?”, недоумява Нина.

Мястото е атракция за туристите, защото открива панорамна гледка към Златни пясъци. Туристи от Финландия ходят там вече четвърто лято. „Той ме пази, постоянно казва „Суви, внимавай, гледай си в краката, гледай да не ти заседне крака между панелите... Кой взима парите - може да е всеки, само казва „лева лева", не плаща данъци. Къде отиват парите?” пита финландката Суви.

Освен всичко друго, подножието на буната е осеяно с боклуци. „Би трябвало да вложат парите тук, поне да оправят пътеката, да я укрепят”, настоява чужденката.

Докато екипът снима в най-горещата част на деня, за по-малко от час там пристигат десетина чужденци. Привечер разхождащите се са десетки. Дневният приход сигурно надхвърля 100 лв. Кой го прибира - оказва се, никой не знае - нито продавачът на сергията, нито в близкото заведение. Всъщност на връщане, табелата мистериозно е изчезнала.

От „Златни пясъци” АД не са упълномощавали човек да събира такса, нито са сключвали договор за наем. Обещаха да направят проверка и да преустановят практиката.

Иначе буната е държавна собственост. Областният управител на Варна също се ангажира да провери кой взема пари на гърба на държавата. За обезопасяването на буната пък трябва да се погрижи Министерството на регионалното развитие... някога.