Кандидатите за кмет на Хасково дебатираха в студиото на „Тази сутрин” по основните проблеми на града. Сред тях са незаконните постройки в някои квартали и нерегламентираната употреба на ток, високите данъци и такси в детските градини, липсата на инвеститори.

Повечето кандидати обещаха, ако бъдат избрани, да концентрират усилията си в подобряване на инфраструктурата на крайните квартали и селата в общината.

Един от основните проблеми, дискутирани от кандидат-кметовете е „рекетирането” на ромското малцинство от квартал „Република” в Хасково с предоставянето на електричество срещу глас.

Токът, който се консумира в този квартал, се заплаща на 90%, защото тия, които дават на съседите си, имат електромери. По този начин настоящият кмет Георги Иванов, който се бори за пети мандат, коментира ситуацията в квартала.

Ситуацията ще породи недоволство в обществото. Отговорните органи са сезирани и те ще установят дали в ромската махала има частно енерго, заяви представителя на ДПС Мюмюн Мюмюн.

По думите на Кръстьо Кръстев от НФСБ подобна зависимост има."Този етнос така е отгледан от 26 години, за много партии това е начинът да се печелят избори", допълни той.

Единственото решение на проблема е да се узаконят незаконните сгради, което може да стане, като земята под тях се продаде на хората, обитаващи тези постойки. Това е единственият начин хората да не бъдат изнудвани за гласовете си, смята Желю Желев от „Атака”.

Повечето от кандидат-кметовете се съгласиха, че релевантните институции като ДАНС, МВР и прокуратурата трябва да се самосезират по случая.

Запитан за свое изказване, че, който го освирква, ще ходи да пасе кравите, Георги Иванов заяви, че става въпрос за арт инсталация, поставена от администрацията му в центъра на града. Останалите претенденти за кметското място споделиха, че има и по-важни въпроси за дискутиране.

Според Мюмюн Мюмюн, представителя на ДПС, тезата на Реформаторите си противоречи – не може да се твърди, че се иска смяна на статуквото, ако решаваш да подкрепиш кмет за пети мандат.

Мнозина от гражданите на Хасково зададоха въпроси, свързани с високите данъци в града. По думите на Георги Иванов те са толкова високи, за да се самоиздържа общината, за да няма дългове.

Въпреки това мнението му беше оспорено от Божидар Драганов - кандидат на БСП. Според данните, цитирани от него, община Хасково има изтеглени кредити в размер на около 11 млн. лева.

Петима от основните шестима претенденти присъстваха на дебата. Единствено представителят на ГЕРБ Добри Беливанов не взе участие в дискусията.

Всеки от кандидат-кметовете коментира въпроса, който смята за най-голям проблем в града на Богородица, както и върху какво ще се фокусира, ако бъде избран за кмет.

Липсата на инфраструктура в крайните квартали и селата в община Хасково беше определена като приоритет номер едно от Мюмюн Мюмюн (ДПС). Той се обяви „за” привличане на инвестиции в региона.

Кръстьо Кръстев от НФСБ пък изтъкна натиска, който „партиите на прехода” оказват на хората. Основен приоритет след изборите за него ще е подобряване на качеството на живот в крайните квартали и селата около Хасково.

Драстичното намаляване на жителите на града и обезлюдяването на общината като цяло е сред най-големите проблеми на Хасково, смята Божидар Драганов от БСП. Създаването на благоприятна данъчна среда и привличането на инвестиции в града бяха сред неговите предизборни обещания.

Ток срещу глас в Хасково

Една от основните теми, които бяха обсъдени от претендентите за кметския пост, стана разследване на bTV за нов вид търговия на гласове в Хасково.

Частно енерго в ромската махала „Република” осигурява ток срещу глас. В квартала всеки е зависим - от незаконната си къща, от непостоянната си работа или от помощите.
Бедността в квартала се предава по наследство, а гласът на избори се търгува срещу реални блага.

Така в махалата започва да работи частно енерго. Всеки дава ток на другия, жиците вървят от къща на къща и никой не знае от къде тръгва нишката.

„Е, да. Ето кабелчето - и на тия комшии, и на нас дава ток”, разказва местна жителка. „Ами законно, незаконно, една крушка там да свети...”, допълва тя.

Таксата е според клиента и не зависи от потреблението. Някои плащат по 100 лева всеки месец, други по 80.

„Каквото казват това ще правим... само и само да имаш ток”, споделя друга жена.

Златко, по-известен като Зекито, е спряган за човека зад схемата. Той е досегашен кметски наместник на квартала. Според жената, представила се за негова снаха, репортерите на bTV, които се опитаха да говорят с него, са сбъркали адреса.

Районната прокуратура в Хасково вече работи по случая.

Бизнес в семейството на кмета

Мнозина граждани на Хасково споделят, че из града се коментират имотните и финансови придобивки на приближени до кмета на града Георги Иванов. „Носи се по кафенетата и по медиите”, коментира мълвите Мюмюн Мюмюн от ДПС.

Сред причините за тези слухове е един от големите хотели в центъра на Хасково, който е построен през 2006 г. от тогавашния 18-годишен син на кмета. Незавършил още училище, Павел Иванов прави фирма и придобива право на строеж върху площ от над 2000 кв. м., включително и от сделки с общината. Синът построил хотела със семейни пари, обяви кметът Георги Иванов.

Над четири милиона лева общински пари стигат до фирма на другия син на кмета - депутат от Реформаторския блок Станислав Иванов. Обществена поръчка за ремонт на социални къщи през 2007 г. печели фирма "Анико", която няма връзка с кметското семейство. Оказва се, че фирмата не може да изпълни проекта и го прехвърля на друга фирма, собственост на кметския син.

През март 2012 г. година съпругата на кмета - Даниела Захариева, купува фирмата „Българска строителна компания" за 5000 лв., чиято единствена собственост е нива от четири декара. След по-малко от месец по-късно кметската съпруга продава имота 264 пъти по-скъпо. Фирмата купувач, която плаща 1,320 млн. лв. за четирите декара е „Европът 2005”.

Години наред същата тази фирма съди Община Хасково за неплатени ремонти. В същия ден, в който фирмата подписва, че ще заплати 1,320 млн. за нивата на съпругата на кмета, Община Хасково се съгласява да изплати задълженията си към „Европът 2005”, които възлизат на над два и половина милиона лева.

От 80 проверки срещу кмета Георги Иванов, 49 стигат до прокуратурата. Две от тях влизат в съда. Иванов е оправдан и по двете.

В момента Окръжната прокуратура в Хасково прави пълна проверка на имуществото и търговските дружества, в които участват членове от семейството на Георги Иванов.

Попитан за коментар по случаите, Иванов заяви, че се гордее с всичките 74 преписки срещу него, защото те вече са приключили и не е открито нищо.

 

  • Административният съд в София потвърди избора на Йорданка Фандъкова
  • Съдът обяви изборите в Пловдив за законни
  • Съдебната битка за Пловдив продължава
  • В добрички съд броят недействителните бюлетини от вота
  • В няколко града гледат дела за касиране на местния вот
  • Оставки в софийското БСП след местния вот
  • Съдът гледа делото за изборите в Благоевград
  • Битката за местната власт се мести в съда
  • Протестите срещу кмета на Семчиново продължават
  • БСП ще иска касиране на изборите в част от градовете