Бежанците на едно място - в обезлюдените села на Странджа. Идеята, подхвърлена от сирийската общност, беше подета от депутати от ГЕРБ, макар и в по-мек вариант - в Странджа да бъдат заселени тези, които искат да останат у нас.

Разрухата в бившия военен комплекс край село Звездец е пълна. Два-три надписа извън времето свидетелстват за мащабността на полка край границата, пратен в историята преди 16 години. Бившите поделения край Звездец са на площ от над 400 декара. Някои от изоставените сгради сега са убежища на роми.

Идеята на кмета на Малко Търново след ремонт тук да бъдат настанявани бежанци, е претърпяла обрат - заради отзвука от последните седмици. „Нямаше такава криза и второ, ние предложихме една такава база, само че закрит тип, в смисъл, да бъде охраняема. Това го чух и от комисар Кристалина Георгиева, и от депутати ог ГЕРБ - нека да не слагаме каруцата преди коня. Стига да сме я жертвали Странджа в името на каквото и да е!", заяви Илиян Янчев - кмет на община Малко Търново.

Други от местните са готови да приютят бежанците, но при по-добри условия. „Стига да могат да създадат условия за живот на хората, те са живи хора, като нас, да дойдат", коментира живеещ в с. Звездец.

Д-р Обрейков, шеф на малкотърновската болница, която от години стои полупразна, предлага подобно решение - здравни грижи и уют за стотина семейства. „Преглед от лекар, минимум изследвания, като едно от тях инфекциозните заболявания, гарантирано им е парното, гарантирана им е топлата вода и хранене три пъти на ден”, обясни д-р Мирослав Обрейков - управител, болница Малко Търново, с уточнението, че разходите се поемат от агенцията за бежанците.

Бежанците щели да бъдат приемани по списък, да имат здравно досие и да струват 500 лева на месец, пресмята докторът. По границата имало и други неизползваеми болници и центрове за рехабилитация. Така ще се избегнат и епидемиите, неизбежни при лошите битови условия сега.