Ръководството на прокуратурата счита, че публикуваният днес доклад на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка е обективен и съдържа точни констатации както за постигнатия напредък, така и за очевидните слабости и негативи.

Намираме, че по отношение на прокуратурата са налице позитивни оценки, съобщиха от прокуратурата на сайта си. Посочено е, че приложеният досега управленски подход в държавното обвинение не само идентифицира проблемите, но дава и конкретни решения за преодоляването им.

От прокуратурата казват, че е отбелязано създаването на специализирано звено между прокуратурата и ДАНС за разследване на престъпления, извършени от магистрати. Освен това е отчетен е ефектът от създаването и функционирането на специализирани екипи и звена между прокуратурата и ДАНС за противодействие на корупцията, контрабандата и финансовата престъпност.

Държавното обвинение отчита, че наред с положителните оценки, Европейската комисия обективно посочва и съществуващите слабости: недостатъчни резултати в борбата с организираната престъпност и корупцията, липса на достатъчно съвместни инициативи между ВСС и прокуратурата, както и проблеми в работата на специализираните органи на съдебната власт.

За да коментира доклада на ЕК, Висшият съдебен съвет се нуждае от време, в което членовете на Съвета да се запозанят с превода на документа на български език. Това става ясно от съобщение на ВСС, в което се отбелязва, че днес следобед е публикуван докладът, но на английски език. Въпреки, че очаква превод, ВСС изразява първите си впечатления, според които в доклада са отчетени и оценени много от конкретните действия на ВСС за решаване на важни практически въпроси на съдебната реформа, свързани с изпълнение на препоръките от Доклада на Европейската комисия от юли 2012 г. Предстои ВСС да анализира внимателно и прецизно оценките и да синхронизира програмата си с препоръките, направени в оповестения днес Доклад на ЕК, пише в съобщението.

Поредният и - уви - не последният доклад на ЕК, съдържа балансирана оценка, смята председателят на ВКС проф.Лазар Груев. Позицията му е публикувана на сайта на съда. Резултатите ще останат незадоволителни докато представителите на отделните власти не осъзнаят и не реализират принципа на разделение на властите и същевременно воля за сътрудничество по важни за обществото въпроси.

Според Груев трябва да се гарантира върховенство на правото, което означава, че държавата се управлява според Конституцията и законите и че тя, чрез правото, гарантира като висши ценности живота, достойнството и правата на личността. Важна според него е и независимостта на съдебната власт, като гаранция че при нарушение прогласените права са защитими пред независим съд.

Горчивият опит от последните години сочи, че нападките между властите и прехвърлянето на отговорности, безотговорното обругаване и говорене "срещу" съда, а не "за" реформите не може да доведе до резултати и само руши доверието и основите на едно истински демократично общество. Той сочи още, че не е достатъчно писаните правила, програми и планове да са формално демократични.

Защото истинската демокрация има поне два елемента: демократични, ясни и открити процедури, и второ - тя е състояние на духа, за да се изпълнят тези процедури със съдържание, съответстващо на основните демократични принципи, посочва Лазар Груев.