Президентът Росен Плевнелиев заяви че не е имал никакви съмнения, когато е подписвал указа за назначаването на новият главен прокурор Сотир Цацаров.

На въпрос на медиите по време на освещаването на бойните знамена по случай Йордановден, държавният глава обясни, че самият акт на вота във Висшия съдебен съвет е бил достатъчно решителен. „Г-н Цацаров тръгва с висока степен на обществено и институционално доверие и аз му пожелавам успех”, допълни той.

Той допълни, че се е запознал с правилата на избора. „Те казват, че всеки член на Висшия съдебен съвет може да гласува само веднъж. След като 18 члена на ВСС вече са използвали своя глас, мисля, че правилата категорично и точно посочват, че останалите, както и да гласуват, ние вече имаме мнозинство”, обясни Плевнелиев.

Висшият съдебен съвет избра Сотир Цацаров за главен прокурор на 20 декември 2012 г., а ден след това президентът подписа указа за назначаването му. Цацаров бе избран с 18 гласа на членове от Висшия съдебен съвет.

При избора на новият обивнител номер 1 имаше доста оспорвания на процедурата. Електронното галсуване беше обявено като „противоречиво” , защото не позволи да се стигне до вот за другите две кандидатури на Галина Тонева и Борислав Сарафов. Правилата за избор бяха приети дни преди самият избор.

Седмица след вота Съюзът на съдиите поиска Конституционният съд да направи проверка на указа на президента Росен Плевнелиев за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор. "Приетите от ВСС правила, които отхвърлиха избор чрез интегрална бюлетина, гарантираща тайната на вота и постигаща едновременно участие на кандидатите при гласуването, както и действията на председателстващия заседанието – министъра на правосъдието, който подложи на гласуване само един от тримата кандидати, допуснати до участие в процедурата за назначаване на главен прокурор на България, доведоха до приемане на предложението от членовете на ВСС в грубо нарушение на Конституцията”, пише в позицията на Съюза на съдиите.