Като полезно определи участието на АБВ в изпълнителната власт зам.-председателят на партията и вицепремиер Ивайло Калфин.

Според Националния съвет полезните стъпки са били в социалната сфера - пенсионната реформа, промените в политиката на отглеждане на деца.

Според АБВ сигурността и външната политика трябва да са сред приоритетите на правителството в следващите месеци заради новата външнополитическа среда. Ще бъде късогледо и вредно България да не отчита негативните промени в средата около нас, заяви Калфин.

Други приоритети в работата на кабинета според АБВ трябва да са демографската политика, прилагането на здравната реформа, създаване на инвестиционен фонд.

На въпрос какво би накарало АБВ да оттегли подкрепата за кабинета Калфин заяви, че позицията на партията се определя от това доколко се спазва политическата декларация. Ние сме лява партия, участваме с десни и патриотични партии в едно управление и държим това управление да не бъде само механичен сбор от гласове в парламента, а да бъде управление, което произвежда политики и изпълнява ангажиментите и приоритетите на всички, които са записани в тази декларация, заяви Калфин.

По думите му допълнително дестабилизиране на страната с тънки партийни сметки не би било добро решение, но не би било добро и едно задължително поддържане на управление, което не дава резултат.

"Критиките, които трябва да си ги казваме, си ги казваме. Ние имаме много ясни и последователни позиции, които са предвидими и които не са свързани с извиване на ръце, а със спазване на договорености, които са публични. Смятаме, че има отговорност, възможност политическите партии в България да се мобилизират така, че да дадат стабилно управление на страната и ще положим още усилия за това", каза Ивайло Калфин.

По отношение на актуализацията на коалиционното споразумение между ГЕРБ и Реформаторския блок той отбеляза: "Не се вълнуваме какво се договарят в отношенията си ГЕРБ и РБ помежду си, но ако това има отношение към приоритетите, работата и темите, с които се занимава правителството, няма как това да не бъде консултирано с другите политически партии, които подкрепят правителството".

Според Калфин има нужда политическата декларация да се преразгледа, да се поставят срокове и да се увеличат усилията за постигане на резултати по нея, "защото след няколко месеца ще забравим какво сме се договорили, ако не го изпълняваме".