Премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов също се обяви за преформулиране на коалиционното споразумение с гаранции от управляващите партии за реални реформи.

За актуализацията му за шест месеца вече настояха в обща позиция Реформаторите.

Искаме да преформатираме коалиционното споразумение, в което промяната в Конституцията не фигурираше, това беше като бонус, като нещо допълнително в тази сфера, обясни Борисов.

Той настоява в новия вариант да бъдат записани конкретни текстове и подкрепящите управлението партии да поемат гаранции, че приоритетните реформи ще бъдат извършени скоро.

Това се отнася до т.нар. антикорупционен закон например. Така че към днешна дата получихме необходимата подкрепа да продължим консултациите с партиите, от които очакваме подкрепа в Народното събрание, обобщи премиерът.

По новото коалиционно споразумение щяло да се работи няколко дни, за да могат да влязат приоритетите на отделните министри.

Премиерът се срещна в Народното събрание с депутатите от мнозинството - ГЕРБ, Реформаторски блок, Патриотичен фронт, АБВ, за да обсъдят номинацията на Екатерина Захариева за поста на министър на правосъдието. На разговорите присъства и здравният министър Петър Москов.

Пред депутатите Борисов обясни, че с коалиционните си партньори са търсили профил на човек, който да продължи започнатото в съдебната реформа, като са изхождали от това, че и президентът Плевнелиев чрез служебното правителство пръв е започнал да говори по тази тема.

"Работил съм с нея, познавам административния й опит и характер. Стигнахме до извода, че би се справила", мотивира Борисов избора си.

Захариева от своя страна посочи, че е приела да оглави правосъдното министерство, тъй като счита съдебната реформа за реформата на реформите и без реални стъпки в нея нищо няма да се случи. Когато искаме по-добър живот, е важно усещането за справедливост, а за привличане на инвестиции е важно качеството на съдебната власт, поясни тя. Приела и защото е получила уверение на всички политически партии, подкрепящи кабинета, че за тях промените са също толкова важни и ще има реални стъпки.

Снимка: Ладислав Цветков

Кандидатурата на Захариева ще бъде гласувана в петък в пленарната зала.  

Лидерът на ДСБ Радан Кънев обаче е силно резервиран, а хората на Валери Симеонов ще гласуват „въздържал се”.

„Обикновено досега в служебните кабинети г-жа Захариева заемаше позиция, за която не е намерен друг кандидат, за мен това е ясен знак, че колегите от ГЕРБ и останалите от Реформаторския блок нямат друг кандидат”, изтъкна Кънев.

В пленарната зала в петък БСП и ДПС също няма да дадат гласовете си за Захариева.

Изборът е с обикновено мнозинство. Заявките на парламентарните групи засега не поставят под въпрос избора на Екатерина Захариева. ГЕРБ разполагат с 84 депутати. Могат да разчитат и на 12 от Реформаторския блок и на 11 от АБВ.

При Патриотите също се очакват 12 гласа, а когато се добавят и трима независими, общата сметка излиза 122 гласа.

По-рано днес депутатите приеха окончателно поправките в Конституцията, свързани със съдебната реформа. С тържествено и поименно гласуване депутатите приеха промените в основния закон с девет гласа повече от необходимото.

Новите текстове минаха под зоркия поглед на стария министър на правосъдието - Христо Иванов, който, след като си тръгна от поста заради тази реформа, получи изненадващо и благодарности, и упреци.

След гласуването ГЕРБ повишиха тон на Реформаторите. "ГЕРБ се нуждае от силен партньор, не от комплексиран партньор", подчерта шефът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов.

Опозицията пък обяви, че вече е налице нова коалиция. „В този сблъсък надделяха ГЕРБ, ДПС и главният прокурор над РБ и министъра на правосъдието и част от съдиите”, изтъкна Янаки Стоилов от левицата.

Въпреки приетите поправки Висшият съдебен съвет ще изкара мандата си докрай. Той изтича през 2017 г.