Всички партии изявиха желание да подпишат споразумение, че няма да се възползват от платената любов и платената омраза в интернет пространството. Това каза Антони Тренчев в предаването „Лице в лице”.

Днес се състоя среща под наслов „Интернет. Правила. Политика”, организирана от Тренчев. По думите му разискваните проблеми за интернет троловете са дали добри резултати. На срещата са присъствали политици, IT специалисти и журналисти, които единодушно са подкрепили борбата срещу интернет троловете.

Всички партии са съгласни. Другата седмица ще има тържествено подписване на споразумението в парламента”, поясни Тренчев.

Въпреки готовността на политиците да се включат в борбата срещу троловете народният представител поясни, че проблемът няма да се реши изцяло. С по-строгото следене на това достъпът на платените потребители в интернет ще бъде значително намален.

Колегите от медиите заложиха на саморегулация с по-високи изисквания”, поясни още Тренчев. Подобен контрол ще включва по-сериозни изисквания при регистрацията на потребители в дискусионни форуми, както и коментиране на новинарски материали в интернет. „В момента също има саморегулиращи се сайтове, които забраняват коментарите временно върху дадени материали”, добави още той.

В момента няма наказания за троловете. Доказването и откриването на даден потребител, който е познат като интернет трол, е изключително трудно, защото IP адрес може да се разкрие само със съдебна заповед, която предполага по-сериозно притеснение. „Подобна заповед може да се издаде, ако има опасност за националната сигурност, например”, поясни още Тренчев.

Има фирми за интернет тролове. Има и такива, които казват, че срещу пари ще изчезнат негативните коментари под дадени статии. И те го правят с надеждата да рекетират човека след това”, обясни още депутатът. Той призна, че не е привърженик на свръхрегулацията и се надява споразумението да има ефект, за да не се налага ново законодателно решение.

На срещата днес много от хората, които са най-големи радетели на свободата на словото, се съгласиха, че трябва да има ясни правила”, добави още Антони Тренчев.

По данни от експерти в България действат между 1000 и 2000 интернет тролове.

Вижте цялото интервю във видеото: