Най-задлъжнялата болница в България – УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора, която дължи над 25 млн. лв., е похарчила над 24 000 лв. за банкет, представителни разходи и подаръци за последните две години под ръководството на трима директори.

Репортерът на bTV Мария Савкова проведи дали дълговете на болницата са накарали директорите да затегнат коланите, но справка по Закона за достъп до обществена информация показа точно обратното.

Периодът обхваща трима директори. До септември 2013 г. болницата се управлява от д-р Петър Атанасов. За 9 месеца представителните разходи са малко над 6 000 лв. През оставащите 3 месеца на годината - 9 000 лв. Директор е професор Петрана Чакърова. Така за 2013 г. лечебното заведение е похарчило над 15 000 лв. по това перо.

През 2014 г. сумата набъбва - над 24 000 лв. От декември досега директор е доц. Йовчо Йовчев - похарчени са 520 лв. Върху тези разходи болницата е платила и 10% данък.

В местен фолк клуб персоналът на болницата празнува професионалния си празник. За една вечер лечебното заведение платило близо 20 000 лв. В неофициален разговор представител на заведението обясни, че досега са имали само едно корпоративно тържество от подобен мащаб.

„Това е пир по време на чума. Така е. Водени са разговори за това, но не са документирани”, обясни главният счетоводител на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Живко Суфларчев.

В края на юни месец миналата година ръководството на болницата съобщава, че спира храната на болните, заради липса на пари. От направената справка сатва ясно обаче, че пари продължават да се харчат за представителни разходи.

През следващите месеци кризата продължава. Периодично са затруднени доставките на медикаменти и консумативи. В началото на зимата парното не е пуснато до избухването на скандал. Сред представителните разходи през тази критична година има многократни плащания за напитки и храна, нощувки, кафемашини, включително и парфюми.

„Мисля, че парфюмът беше за областната управителка. Да, но не мога да го кажа аз, защото тя ги взема, без да дава обяснение”, спомня си счетоводителят.

Бившата директоркторка проф. Петрана Чакърова беше освободена от длъжност в края на годината. Сега е началник на Клиниката по педиатрия, където екипът на bTV има уговорка да се срещне с нея.

Проф. Чакърова отказа да застане пред камерата с мотива, че ще бъде цензурирана и не дължи обяснение. По думите ѝ, уволнението ѝ е политическо. На висок тон бившата директорка обясни, че персоналът заслужавал тържество с думите: „Не ми дръжте сметка! Вие, като нямате пари, и празниците не ги зачитате, така ли?”

По отношение на разходите за парфюми проф. Чакърова заяви: „Има и някои други професионални взаимоотношения и аз не съм длъжна да Ви давам обяснение."

Още интересни щрихи от разследването: предходния директор д-р Петър Атанасов често е превишавал скоростта на пътя със служебния си автомобил. Глобите обаче масово се плащали от болницата. Неспазването на Закона за движение по пътищата е струвало на болницата 730 лв. Свързахме се с д-р Атанасов по телефона и се уговорихме за интервю на следващия ден на работното му място, но когато го потърсихме, се оказа, че внезапно е излязъл в отпуск.

От този момент д-р Атанасов не отговаря на мобилния си телефон.

Екипът бе посъветван да проверим и колко пари е похарчила болницата за дипломата по здравен мениджмънт на настоящия заместник-директор д-р Живко Желязков - 2 100 лв. „Това не е било мое желание, това е било желание на Съвета на директорите”, коментира д-р Желязков.

Всички договори на болницата се разглеждат и предоговарят. В някои направления са договорени в пъти по-ниски цени.

„Цена на медикаменти от 35 лв. на грам антибиотик пада на 11,36 лв. На спринцовки - колкото и смешно да звучи - от 51 стотинки на 36 стотинки”, обясни настоящият изпълнителен директор на болницата доц. Йовчо Йовев.

От Здравното министерство отказаха интервю с техен представител. Обяснението е, че въпросите се отнасят до директори, които вече не управялват болницата, а сегашното ръководство на ведомството следи под лупа немедицинските разходи. Все пак от Здравното министерство увериха, че директорите, макар и бивши, ще бъдат подведени под отговорност, ако бъде доказана вината им.

Системният проблем

Този проблем е системен и институционален, подчерта в ефира на предаването „Тази сутрин” председателят на етична комисия към Българския лекарски съюз д-р Петко Загорчев.

„Колегите имат право на своя персонален празник. Когато се празнува, никой не знае откъде идват парите, много болници празнуваме така, но имаме обикновено пари от спонсори. Проблемът е, че този случай създаде негативно настроение сред лекарското съсловие още преди година. Още тогава регионалната структура и етичната ѝ комисия се сезираха и отправиха остра критика към административното ръководство за подобни разходи”, обясни още Загорчев.

По думите му, това не засяга лекарския морал и етичния кодекс на медиците. „Този подход обаче бих нарекъл неморален. Колегите имат право да празнуват, но мениджърските качества на един директор позволяват той да намери средства по съвсем други пътища”, подчерта председателят на етичната комисия към БЛС.

По отношение на курсовете по здравен мениджмънт на д-р Желязков, Загорчев бе много критичен. „Много от нас са завършили курсове, но са ги завършили с лични средства, които не са никак малко, и смятам, че това трябва да е принцип за всеки лекар”, подчерта той.