След близо 6 часа полемика депутатите решиха, че не подкрепят провеждане на референдум с въпрос "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година".

Подкрепа в пленарната зала за провеждане на националното допитване дойде само от „Възраждане“, БСП и ИТН. От ИТН и БСП признаха, че лично те ще гласуват с "не" на въпроса за отлагане на въвеждане на еврото с 20 години, но настояват да не бъде потъпкван законът и волята на гражданите.

Противниците на референдума изтъкнаха, че той е незаконосъобразен, тъй като сме във валутен борд и сме подписали международен договор за членство в ЕС, който ни обвързва с влизането в еврозоната.

Костадин Костадинов обяви, че ще се обърнат към Конституционния съд.

Още в сряда предложението беше отхвърлено от правната комисия, а днес критиките отнесе председателят ѝ Стою Стоев.

„Не ви ли е срам да предложите едно изречение мотиви към проекта за решение на Народното събрание и да излизате тук и да говорите кое било законосъобразно“, коментира Петър Петров от „Възраждане“.

От ГЕРБ-СДС обясниха защо са гласували въздържал се в комисията.

„Така зададеният въпрос не е конституционносъобразен. Нека не злословим, че аз не съм демократ. Аз не намирам икономически аргументи, че ние трябва да приемем еврото след 20 години“, обясни Бранимир Халачев.

От ПП-ДБ поискаха „Възраждане“ да се извини на гражданите, които са се подписали.

„Това, което не казвате на тези 470 хиляди души и ги манипулирате, че това е референдум срещу бъдещето на България в Европа, това е същността на този референдум. Така че извинете се по 470 хиляди пъти“, каза Даниел Лорер.

БСП е на мнение, че допитването трябва да се състои.

„Това са официално над 400 хиляди души и мисля, че те заслужават, както е по закон, да получат правото тяхното усилия да намери развитие в провеждането на този референдум“, посочи Кристиян Вигенин.

От ДПС са убедени, че въпросът  насажда  страхове.

„Въвеждането на еврото ще донесе само ползи - по-лесен достъп до държавно финансиране, до фирмено финансиране, ще имаме по-ниски лихви“, обясни Йордан Цонев.

От „Възраждане“ се заканиха да се подадат жалба в Конституционния съд. Ако го направят, вероятността националното допитване да се проведе заедно с местните избори, е много малко вероятна, защото висшите магистрати нямат срок, в който да се произнесат.