Нараства загрижеността на българите за състоянието и чистотата на водата у нас. Това показват данните от изследването "Евробарометър", проведено в страните-членки на Евросъюза.

86% от българските граждани определят проблема с качеството на водата и чистотата на водните басейни като сериозен.

За сравнение, около 68% от гражданите на Европейския съюз са притеснени от състоянието на водите в страните си.

И като илюстрация на проблема у нас - 8 населени места в Хасковско са със забрана за пиене на вода, заради наличие на тежки метали. Водата не става дори за готвене.

„Вода газят, жадни ходят” - така живеят хората от години хората от тези селища. Защото водата, която тече от чешмите им е опасна, дори отровна. Най-зле е в Меричлери, където вече втора година властите не могат да овладеят нивото на арсена, който е четири пъти над нормата.

„Тази вода не трябва да се използва за пиене и за приготвяне на храна, осигурена е вода с водоноски, която е с добри качества,” казва д-р Ели Ташева.

Ако проблемът беше от вчера, хората от Меричлери може би щяха да изпълнят разпоредбите на здравните инспектори, но две години да си купуваш само минерална вода е непосилен разход за повечето домакинства и хората масово пият от чешмите.

Петдесет километра по-на изток, в Симеоновград, водата е пълна с манган. Подобно е положението в още 5 хасковски села. Решение на проблема е изграждането на нова пречиствателна станция, за която има проект, но няма пари.

В Симеоновград се надяват да намерят пари до 2014 г.

„Наистина трябва много финансиране от страна на европейските фондове, държавата. Правим всичко възможно, отделът по европроекти вече работи много добре в Симеоновград,” казва Наталия Пачеманова, зам.-кмет на община Симеоновград.

И арсенът и манганът са опасни за здравето. Натрупването им в организма може да предизвика отравяния и да отключи много болести.