Четири дни след сблъсъците пред парламента полицията призна, че насилие срещу протестиращи е имало.

Употреба на сила в нощта на 23-и срещу 24 юли обаче не е разпореждана, обяви директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи Ивайло Спиридонов. Коментарът му дойде след извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС) във връзка със сигурността и опазването на обществения ред по време на антиправителствените протести в София.

Сесията, която беше свикана по идея на съветниците от БСП след сблъсъците между жандармерия и демонстранти около храм-паметника „Св. Александър Невски” на 23 юли в 40-ия ден на антиправителствените протести, приключи с похвали към собствените действия и без общо решение.

Насилие – и от двете страни

По думите на Спиридонов нареждането е било чрез избутване на протестиращите да бъде осигурен периметър за придвижване на автобуса с народни представители, както и за изкарване на депутатите от сградата на парламента около 3:30 часа сутринта.

Спиридонов потвърди, че в нощта на 23 юли е имало извършено насилие както от страна на полицаите, така и от страна на протестиращите: били са ранени 8 полицаи и 18 граждани.

Софийската районна прокуратура е назначила проверка на действията на полицаите и протестиращите в 40-тия ден на протестите срещу управляващите.

Спиридонов заяви, че лично е разпоредил на зам.-директора на СДВР да предупреди депутатите за опасността от провеждане на заседание на икономическата, социалната и финансовата комисия, започнало в 17:00 часа. „Още около 19.00 часа, когато стана ясно, че има организирани действия по насочване на демонстранти от Министерския съвет в посока Народно събрание, ситуацията беше разяснена на депутатите," увери той.

По думите му, през нощта народни представители от различни парламентарни групи са отказвали да се качат заедно в един и същи автобус, което допълнително затруднило работата на полицията. „Може би трябва да им осигурим хеликоптери?” попита иронично той.

По думите му органите на реда са били поставени в ситуация, в която са били взети най-правилните решения. Той увери, че и занапред Столичната полиция ще направи всичко възможно да изпълни своите задължения, а именно да не допусне ескалация на напрежението и да пострадат гражданите.

Общинските власти – адекватни

Действията на Столична община в критичната нощ са били определени като адекватни, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова . „Не искам отговорността за протестите да се прехвърля на общината и на кмета. Оценката се даде за адекватността на действията,” каза Фандъкова.

„Първите ни задачи са опазване на живота и здравето на хората , но и демократичното право на хората да изразяват своята позиция. Стига да е мирно и да не нарушава правилата,” обясни тя.

Тази позиция е в съзвучие с декларацията на общинските съветници от ГЕРБ, Синята коалиция, ВМРО и НДП – „Провеждащите се протести са граждански, а не партийни. На тях присъстват хора с различни политически убеждения, обединени от каузата за открито и прозрачно управление и несъгласие от задкулисната политика, водена от БСП, ДПС и „Атака”. Категорично не приемаме опитите на политически партии да приписват повода за протестите на Столична община и институциите, които обезпечават тяхното мирно провеждане, за да намерят оправдание да ги игнорират и не отговорят на исканията им,” пише в документа.

„През целия период на протестите от 44 дни насам поддържах постоянен контакт с директора на СДВР, осъществявана е постоянна координация между полицията и Столична община,” уверява кметът е доклада си за мерките на Общината по време на протестите.

Тя изрежда по дати заповедите си към СДВР и информациите за промяна в ситуациите. „При разговор с министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев кметът е обсъдил съвместните действия и координацията между двете институции за осигуряване на спокойното протичане на протестите,” посочва Фандъкова.

Обсъдена е и необходимостта служителите на полицията да направят всичко възможно да не допускат затварянето на движението по ключови булеварди в рамките на работния ден от малки групи хора. „Няколко пъти публично призовах протестиращите да освобождават пътните платна на "Орлов мост", както и на другите кръстовища след 22 часа, както се изисква по закон, за да могат гражданите да се приберат спокойно по домовете си,” припомни столичният кмет.

За и против протестите

„Никога не сме искали забрана на протестите. Искаме да има сигурност. Нямаме за цел конфронтация, а да се постигне сигурност. Ние нямаме адекватни решения, имаше и февруарски протести,” коментира общинският съветник от БСП Иван Мечков, като уточни, че под „адекватни мерки” има предвид „допълнителни мерки”.

„Не може да се очаква Столична община да забрани тези протести, заяви Николай Белалов, също общински съветник от БСП, който все пак изрази мнение, че би било добре да се улеснят гражданите, които страдат от ежедневните блокади на столичния център.

Съветникът от ДСБ Атанас Атанасов направи красноречиво политическо изказване, като декларира, че „трябва да падне правителството на олигархията”. „Дълбоката причина за ежедневни протести е политическата измама. И искате да си говорим, кой спазва и кой не спазва. Не може при такава ситуация да се иска да се спазва законът,” заяви Атанасов във връзка с напомнянията от лагера на левицата в последните дни, че протестът всъщност е незаконен, защото няма разрешение от Столична община.

От БСП обаче призоваха да не се политизира дебатът, тъй като Общинският съвет не може да поиска оставката на правителството.

Нов „спектакъл”

След като лидерът на националистическата партия „Атака” позалезе от публичното пространство след серия от скандални прояви, днес общинските съветници от партията припомниха за методите му.

Те нахлуха в залата, където се провеждаше извънредното заседание на Столичния общински съвет с крясъци „Оставка!”, което събуди спомена за „представлението” на партийния лидер по време на Консултативния съвет за национална сигурност на 20 юни.

„Депутати от "Атака" за пореден път нарушиха правилата в една институция,” коментира Йорданка Фандъкова по-късно.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите