Десетки заведения в цялата страна от няколко дни сервират т.нар висящо кафе. Топлата напитка е безплатна за хора без пари, защото преди това е била платена от друг клиент на конкретното заведение. Инициативата бързо събра близо 10 000 български почитатели във Фейсбук. Появиха се и идеи за „висящ” хляб, кисело мляко или дори цял обяд.

На страницата „Висящо кафе в България” в социалната мрежа е посочен пълен списък със заведенията в страната, които са се съгласили да участват в кампанията. Сред тях до днес следобед имаше 10-тина софийски кафенета и десетки из всички краища на страната.

Логото на кампанията

Вдъхновител на идеята е италианският поет и сценарист Тонино Гуера. Артистът разказва за свое посещение в Неапол заедно с режисьорите Федерико Фелини и Виторио де Сика. В едно местно кафене там Гуера за пръв път видял механизма на подаряването на кафе на непознат.

Идеята у нас е всяко кафене или ресторант, който се включи в инициативата, ще залепи и специален стикер на вратата си. Освен, че е предпоставка за добро настроение и е призив да бъдем човечни, инициативата „висящо кафе” срещна и голяма доза скептицизъм.

Някои смятат, че няма гаранция, че „висящото кафе” ще стигне до някой, който наистина не може да си го позволи, а няма да остане в касата на заведението. Според е и въпросът доколко финансово затруднените изобщо имат навика да ходят по заведения. Освен това те не са чести посетители на интернет форумите, така че вероятно ще им отнеме време да разберат за кампанията. Има и риск хора, които не страдат от недостиг на пари, да се възползват от този вид „услуга”.

Добрин Стоев, управител на пекарна в София, смята, че идеята ще набере скорост лавинообразно. „Очаквам до 2 -3 дни тук да има опашка от хора, които да питат дали има нещо платено, дали могат да се възползват. Това нещо ще се разбере от уста на уста и то много бързо,” категоричен е той.

Екипът на bTV също се включи в кампанията с една „споделена закуска" и само след минути тя стигна до гладен човек. 49-годишният Павел работи за 280 лева на месец, които не му стигат. Търси храна по кофите за боклук.

Споделените храни или напитки са силно разпространени в Италия. За Теодора този тип инициативи не са нещо ново и се включва веднага. „Когато човек е гладен той не трябва да отказва хляб. Значи тука ще дойде човек, който е гладен, а не такъв който има нужда от пари,” разказва жената.

Първата "споделена напитка" в България е продадена във варненско кафене. „Човек може да е гладен, но едни 5 минутки ще пие на спокойствие кафе и ще се наслаждава на живота," коментира пред bTV собственикът Марин Сотиров.

До момента 10 000 души виртуално са харесали идеята „Висящо кафе". Остава и реално да се включат в нея.

Част от хората смятат, че е най-добре идеята да се реализира в кварталните кафенета, където хората се познават и никой няма да злоупотреби с нея.

Социалните мрежи бяха заляти и от предложения по темата. Едната е в заведенията и магазините, който ще предлагат "висяща" стока, да няма и табло какво "висящо" има в наличност. „Инициативата е чудесна, но ще бъде наистина подкрепена от управляващите само ако се промени и закона даренията на храна да не се облагат с ДДС”, гласи друго мнение, изразено на страницата „Висящо кафе в България”. Туроператор от Варна пък предлага инициативите "Висяща почивка" и "Висяща екскурзия". „Тази акция ми се струва , че ще е поредната българска имитация на свършена работа или помощ в случая”, смятат песимистите.

Оказва се, че подобна идея не е прецедент у нас. „Хранителното ни магазинче в махалата, от което си взимаме хляба, прави така - вчерашния хляб, ако е останал такъв, го пуска на половин цена, а останал ли е завчерашен, го изкарва закачен в торбички пред вратата, за който иска без пари”, споделя жена във фейсбук.