150-годишна училищна сграда в Търговищкото село Вардун се руши. Пари за едно от първите светски училища в района няма.

Школото е построено преди век и половина от родолюбиви жители на селото за 40 000 гроша. Къщата на Мария Христова е на метри от сградата, в която са учили родителите й. „Аз чувствам мъка, носталгия по миналото и мъка като го гледам съборено, срутено. Но е болно да гледаш. Търсим под земята старини, даваме пари, а това, което е над земята, ние не го опазваме”, казва жената.

Старото училище затваря завинаги врати в средата на миналия век. По-късно е е превърнато в музей на селото. За последно обаче ремонт му е правен преди повече от 30 години.

„От 2006 г. общината се занимава с нашите неща, които ние предлагаме на общината да се задейства от Министерството на културата. И до сега няма никакво решение или отговор за някаква компетентност. Мисля,че няма кой да го направи”, убеден е кметът на Вардун Николай Славов.

Рушащата се сграда е опасна и със заповед, достъпът до нея е ограничен. „Вместо държава и общини да си прехвърлят взаимно отговорности по отношение опазване паметниците на културата, трябва в бюджета на Република България да има специално перо, което касае опазването им. В това перо да имат място не само национално значимите паметници на културата, но и такива като училището в с. Вардун”, предложи директорът на музея в Търговище Магдалена Жечева.

Прехвърлянето на отговорността слага край и на желанието на местните със свои средства да спасят сградата.