Водещи специалисти по генетика поискаха да се направи национална програма за генетични изследвания. Така ще се намали броят на хората с вродени заболявания.

Около 2000 деца годишно у нас се раждат с вродени аномалии. Това може да се промени, ако бъдещите майки са информирани за евентуалните рискове.

„Всички генетични изследвания за оценка на рисковете от синдрома на Даун и други малформации започват от 11 седмица и завършват в 22 седмица. Всички непрекъснато трябва да пият фолиева киселина. Безвреден витамин В9, за да не ги изненада бременността - намалява 70 процента тежките дефекти”, обяснява проф. Иво Кременски.

Генетичните изследвания могат да помогнат и при лечението на двойки с репродуктивни проблеми. „Ние можем да гарантираме на по-голямата част от сексуалните двойки макар и селективно раждане на здраво или здрави деца в семейството, без да има проблема на болното дете”, казва д-р Иван Диков, акушер-гинеколог-болница "Шейново".

През последните 30 години у нас се правят генетични изследвания на новородените деца за три тежки вродени заболявания. Заради провал на обществената поръчка обаче превенцията е прекъсната и само за последната година около 40 000 бебета не са изследвани. Пак заради бюрокрация всеки момент ще спре и скринингът за дефект на щитовидната жлеза.

„За три-четири месеца ще се натрупат всеки две седмици по едно дете нелекувано, нехванато навреме и ще води до тежка и необратима умствена изостаналост”, предупреждава още проф. Кременски.

Едно генетично изследване струва около 1000 лева, а лечението може да надхвърли половин милион лева годишно. Създаването на Национална програма ще намали разходите за лечение на пациентите и ще подобри начина им на живот, категорични са специалистите.