Лагерите за бежанци у нас са под лупа от здравните власти, заради риска от ебола сред имигрантите от Африка.

Служители на центровете за временно настаняване вече са инструктирани как да реагират при съмнителен случай.

Пъстрогор е един от центровете в страната, където има настанени имигранти от Африка – огнището на смъртоносния вирус. Тук режимът е свободен, бежанците имат право да напускат центъра, да се разхождат и да си пазаруват от града или близките села.

Това притеснява местните хора, въпреки че у нас няма регистриран случай на заболял от ебола.

Готовност

В бежанския център приемат поредната група бежанци пред камерата на bTV. Новодошлите задължително преминават медицински прегледи . изследват ги за СПИН, малария и други опасни болести, но не и за ебола. Според медицинските лица, хората не крият оплакванията си.

Отскоро персоналът е инструктиран как да разпознава смъртоносното заболяване, чиито симптоми много приличат на обикновен грип, но усложненията са фатални.

„Запознати сме със симптомите, които характеризират това заболяване - така общата отпадналост, треска, температура ... но при най- малките съмнения веднага търсим помощта на личния лекар и специалистите от болницата в Свиленград”, обясни началника на транзитния център Георги Марков.

В изолация

В дома от месеци живеят осем имигранти от Африка, които сирииците буквално са изолирали, от страх за децата си. „И ние имаме деца . И ние се страхуваме . Така че нека да правят по-често медицински прегледи, за да няма опасност за семействата ни”, категоричен бе Имат Сюлейман.

На два километра от бежанския център, хората в село Пъстрогор живеят в страх , че чужденците могат да пренесат в домовете им опасната болест

Според лекарите рискът болестта да тръгне от бежански лагер е нищожна. Д-р Красимира Кинова от МБАЛ-Хасково напомни, че основният път на разпространение на еболата е досегът с кръв и телесни течности.

Засега в лагерите няма установен дори съмнителен случай на заболяването . Ако обаче това се случи, бежанските центрове и семействата на персонала ще бъдат поставени под карантина.

Добрата новина е ,че инкубационният период на вируса ебола е от 2 до 21 дни, а имигрантите, които са настанени в бежанските лагери пребивават у нас далеч по-отдавна.

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола