Жители на плевенското село Телиш блокираха международния път София-Плевен-Русе в знак на протест срещу евентуалното настаняване на бежанци в бившето ракетно поделение в селото.

Заради блокадата, започнала минути преди 8:00 часа, се образуваха километрични опашки от ТИР-ове, които минават по пътя към Дунав мост и Букурещ. Закратко възникна напрежение между протестиращите и шофьори, които опитаха да минат по алтернативен маршрут през селото, но не бяха пуснати.

Хората се заканват да останат на международния път, докато при тях не дойдат областният управител и кметът на Плевен, които според тях са отговорни за липсата на информация за настаняването на бежанци в селото.

Жителите на Телиш започнаха подписка срещу евентуалния лагер, а от днес предприемат и протести и блокада на пътя към поделението.

Официална информация за създаването на лагера засега няма. В района на бившето поделение обаче работят екипи на гражданска защита и ВиК, обяви кметът на Телиш Нели Дакова.

В подписка против настаняването на бежанци само за един час в събота се подписаха над 350 души.

Местните се събраха в центъра на селото в 7:00 часа сутринта в понеделник, за да изразят недоволството си срещу предстоящото настаняване на търсещи убежище в България.

По информация на bTV, настаняването на мигранти ще започне до седмица. Центърът, който ще бъде разположен в бившето ракетно поделение, ще бъде от затворен тип и с капацитет за около 2000 души. По данни на кмета, постоянно живеещите в Телиш са около 950 души.

Местните са възмутени особено защото нямат информация за решението на централните власти. „До този момент официална информация няма. Хората виждат, че нещо се случва – специализирана техника на Гражданска защита влиза в поделението, направени са тоалетни. В населеното място, където са родени и живеят, се случва нещо, без никой да ги е попитал или поне информирал”, коментира в ефира на bTV кметът Дакова. Фактът, че центърът ще бъде от затворен тип, не успокоява хората, по думите й.

„Не знаем какви са – терористи, затворници. Базата не разполага с условия – могат да плъзнат епидемии”, коментира жител на Телиш. По думите на негов съселянин, Телиш се намира между два големи язовира, на 4 км от газово находище, близо до жп линията София – Варна и близо до АЕЦ „Козлодуй”.

„Не искаме бежанци, не искаме цигани в нашето село. Откъде-накъде ще се завират тука някои от управляващите да ни населват с бежанци. Опасяваме се, че ще има кражби и насилие над хората”, заяви друг мъж.

„В селото са предимно самотни мъже и жени. Как ще заспя нощес, като в София разказват за такива нападения”, попита жена.

„Сега да ни докарат такива, в които има убийци, наркомани. Цяла България не може да се справи, точно ние ли тук”, попита друга възрастна жена.

Според информация на bTV село Телиш е избрано в рамките на намерението на държавата да настанява бежанци далеч от големи градове. Телиш е избрано, защото е на 0 км от Плевен, до селото няма голям град. Другият вариант е бил парк „Кайлъка” в Плевен.

В селото вече има представители на партия „Атака”. От националистическата партия вчера организираха шествие с настояване за експулсиране на всички пришълци в България заради криминалния случай от нощта срещу събота, когато на ул. „Пиротска” 20-годишно момиче беше намушкано от мъж от алжирски произход, който няма статут на бежанец според информацията на МВР.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас