Родители на деца с увреждания от цялата страна излязоха на протест. Причината е липса на адекватна държавна подкрепа за семействата, които отглеждат дете или възрастен с увреждане.

„Искаме права, не ограничения” е мотото, под което стотици родители на деца с увреждания днес излизат на протест в София, Варна, Бургас и Сливен. Според тях липсва единна система, която да осигури цялостна грижа за децата с увреждания.

По-добър достъп до рехабилитация, адекватно финансиране на лечебните процедури и опростяване на критериите за оценка на ТЕЛК са само част от исканията на родителите.

Цветелина Маринова ражда дъщеря си Виктория месец и половина педи термина. Още в родилното се появяват първите признаци на недоносеност – тежка форма на детска церебрална парализа и ретинопатия.

„Изписаха детето, връчиха ми го в ръцете, затвориха вратата зад гърба ми. И оттам нататък - оправяй се сам”, спомня си майката.

Днес Вики е на 13 години и едва ли ще проходи някога. Вижда само силуети, но за Ина и това е напредък – след 8 операции на очите и похарчени над 200 хиляди лева.

След раждането на Вики животът на семейството коренно се променя. Вместо да работи Ина остава вкъщи, за да се грижи за дъщеря си.

„Всяка година се моля за асистентски пари и всяка година се чудя дали ще вляза в програмата. И всяка година все някакъв проблем се появява. И така. Аз се явявам крайно беден българин! Въпреки че имам образование, искам да работя, не съм мързелива, но няма как”, казва майката.

За работата си като асистент Ина получава 380 лева. „Аз си давам живота за това дете. Държавата би трябвало да ме обезщети за това, че не съм си изоставила детето на държавата. Значи – за мен това е работа! Аз един ден трябва да се пенсионирам, нали така”, пита жената.

От 7 години Ина не е стъпвала в центъра на София и не знае как изглежда той. Заради недостъпната среда. Пожелава си промяна.

Надеждата за промяна е причината днес и Ина, и Вики да бъдат в редиците на протеста.

Конкретните искания на всички родители тук са по-добър достъп до рехабилитация и адекватно финансиране на лечебните процедури.

Те настояват и за по-лека процедура за освидетелстване пред ТЕЛК, както и по-достъпно образование. Протестиращите бяха поканени на среща със заместник-министъра на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той обеща реформи.

"Ако имате 27-годишно дете, което трябва да му сменяте памперсите, не зная колко нерви ще имате да издържите! Но ние няма да сме живи да дочакаме вашите промени!", избухна родител.

Протестът приключи пред сградата на Народното събрание, където родителите настояваха за среща с министър Ивайло Калфин, но тя така и не се осъществи.