За да останат рисовете в своя дом - горите в България, международната организация WWF организира кампания, с която призовава за осиновяване на рис.

Мария Хлебарова е сред хората, които покрай кампанията на WWF са разбрали, че и в българската природа живеят рисове. Тя е един от 400-те осиновители, а доказателствата за това са в ръцете на децата й Хана и Тервел. Те са получили плюшени играчки рис.

„Човек се чувства добре, когато прави нещо от полза за добро, защото ми се искаше да запазя вродената им любов към природата и да ги науча на уважение и как да я пазят и трето защото ние сме част от природата и ние помагайки на природата помагаме и на себе си”, разказа Мария Хлебарова.

Смята се, че рисовете са изчезнали от българската природа през 40-те години на миналия век. За радост вече има доказателства, че се завръщат.

„На практика със средствата, които ние събираме по кампанията, правим така, че гората да е защитена, да е безопасна територия, да е място, на което не само рисът, но и други защитени животни да могат да живеят, да оцелеят и да се задържат трайно”, обясни координаторът на кампанията Елена Ганчева.

Рисът е записан в Червената книга на България като критично застрашен вид, неговият дом – гората, е силно заплашен от бракониерската сеч и незаконното строителство.

Ако искате да помогнете за спасяването му, можете да научите как на интернет адрес www.spasetedivatapriroda.bg