74 отличия от престижни състезания в цял свят са спечелили българските олимпийци в природните науки през последната година. Вече започва активният сезон и през 2016 г.

Константин и Владимира са от отбора по астрономия. Тя е едва в девети клас и големите награди й предстоят. Той има зад гърба си вече 4 олимпиади, 3 сребърни и един златен медал.

„Особено на олимпиадата по физика е изключително голяма конкуренцията, там мисля, че участват около 80 държави по 5 души в отбор горе-долу, в олимпиадите по астрономия и астрофизика участват по 30-40 отбора”, разказва Константин.

Младите състезатели и ръководителят на отбора ни водят в обсерваторията към Софийския университет, до най-стария телескоп в България. Обсъждаме как страната ни има толкова големи успехи в научните олимпиади.

„Ние все още знаем, че има към какво да се стремим и това ни кара да бъдем амбициозни, да бъдем упорити. Това е един фактор, който съвсем не е за подценяване”, коментира ръководителят на отбора Никола Каравасилев.

В подкрепа на отборите вече ще работи и Съвет за развитие с участието на бизнеса и експерти в образованието. Олимпийците разчитат и на увеличаване на парите от държавата.

„Това, което МОН в предишните години обича да споменава като число за подкрепа за олимпиадите по природни науки е 1,1-1,2 млн. на година, това е от милиардния бюджет на министерството за подкрепа на най-добрите ученици и техните преподаватели”, отбелязва Алексей Христов от сдружението на ръководителите на олимпийските отбори по природни науки.

До края на 2016 г. пред осемте отбора по природни науки има 11 олимпиади, сред тях и тази по астрономия, която за пръв път ще се проведе в България.