Транзитният център в Харманли за настаняване на чужденци, търсещи убежище в България, е най-претовареният от всички подобни места у нас. Той има капацитет за до 450 души, но по последни данни в него са настанени повече 1 300 чуждестранни граждани и капацитетът е запълнен близо 250%. В действителност обаче никой не знае колко хора са настанени там.

Въпреки уверенията на институциите, че условията там са добри, чужденците, голяма част от които са сирийци, бягащи от военния конфликт в родината си, бедстват.

Обещанието на директора на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев от миналата седмица хората от палатките в центъра да бъдат преместени в сгради на територията на бившето военно поделение, беше изпълнено още в края на миналата седмица. От снимки, разпространени във Фейсбук, обаче се вижда, че следите от прясната смяна на дограмата не са заличени.

Уверенията на Чирпанлиев, че в постройките вече тече топла вода, намират опровержение в коментарите на доброволци, които са посетили центъра.

На бежанците пък са раздадени одеяла от резерва на армията, които са сериозно обработени с нафталин и имат ужасна миризма.

Въпреки че разчетите за средствата, изразходвани за ремонтите на сградите в Харманли, не са публично оповестени, картината от там напомня много за фрапиращите кадри на течаща канализация в софийските лагери във „Враждебна” и „Военна рампа”, за които според съобщения на официалните власти бяха похарчени около 550 000 лв.

Миналата седмица директорът на ДАБ обясни и плана, по който държавата в планира да похарчи очакваната помощ от Европейския съюз за справяне с бежанския проблем в България. По-късно стана ясно, че размерът на помощта ще бъде 5,6 млн. евро.

За ремонт на центровете за настаняване ще бъде похарчена сумата от 4,5 млн. евро. В това перо се включва и осигуряването на нужната техника и организация, която да позволи на място във временните лагери да се провежда процедурата за предоставяне на статут - ще бъде закупено необходимото оборудване, за да може регистрирането да се извършва във всеки център за настаняване.

Включва се обаче и реновирането на сградите на лагерите във „Военна рампа", „Враждебна" и Харманли. Там ще бъдат изградени бани, кухненски боксове, перални помещения, всякакви ремонти на ВиК и ел. инсталации.

Преди близо месец премиерът Пламен Орешарски обяви, че само до края на 2013 г. за справяне с миграционния натиск към България ще са необходими 20 млн. лв. Видимите резултати от вече похарчените пари обаче създават основателни съмнения за "потъването" на разпределените бюджетни средства без видимо подобряване на условията в центровете.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас