От окото на опустошителен ураган през раздираните от войни брегове на Сиера Леоне до тропическите гори на Югоизточна Азия – Джеймс Левел е видял много от болките на земята.

Най-голямото му предизвикателството „Надпревара за бъдещето“ тества границите на пътуването без изкопаеми горива.

„През 2018 г. Би Би Си ме нае да заснема документален сериал за ураганите – най-мощните бури на планетата. Бях във Флорида в Южните Съединени щати и бях хванат в окото на третия най-мощен ураган, удрял страната някога. Беше много, много, много опустошителен. Почти не ме уби. Преживях апокалиптично екстремно време, което ме фокусира върху климатичната криза, с която всички се сблъскваме“, разказва Джеймс Левел.

Това преживяване го кара да се запита какво може да направи за климата.

„Като режисьор и авантюрист идеята, която ми хрумна, беше да тръгна на приключение и да вдъхновя колкото се може повече хора. Вдъхнових се от младежкото движение за опазване на климата.

Реших да организирам приключение, с което да помогна техните гласове да бъдат чути. Изглеждаше ми несериозно да тръгна на климатично приключение като се кача на самолета. Затова предизвикателството пред мен беше да пътувам без изкопаеми горива“, обяснява Левел.

Снимка: btvnovinite.bg

Така през 2019 г. тръгва от Обединеното кралство до Чили в Южна Америка, където трябва да се проведе конференцията за климата на ООН.

Авантюристът изминава 14 000 километра – пеша, с колело, ветроходство и конна езда. Обикаля Франция с велосипед, качва се на кораб до Уругвай и става първият човек, който кара през Аржентина с електрическа кола.

Снимка: btvnovinite.bg

„По пътя се случиха много неща. И много малко от тях – по план. Но не е ли това е тайната на всяко добро приключение? Карах колело по пътя. Използвах и електрически влакове в Европа, за да преодолея разстояния, които биха ми отнели твърде много време с велосипед. Преминах Европа от Обединеното кралство през Франция, през Испания“, спомня си пътешественикът.

От Испания той се качва на ветроходен кораб – с три мачти, който по думите му прилича на пиратски кораб.

Снимка: btvnovinite.bg

„Плавахме през Атлантическия океан. Но дойдоха съкрушителни новини само две седмици преди плануваното ми пристигане в Южна Америка. На сателитния си телефон получих съобщение от организаторите на климатичната конференция. Спомням си го много добре. Пишеше: „Не се паникьосвай, но климатичната конференция на ООН в Чили (заради която пътувах над 14 000 километра) е отменена и преместена в Мадрид“, разказва Левел.

Снимка: btvnovinite.bg

Това обаче не го отказва от предприетото пътуване и целта да приключи успешно това приключение.

Първо се среща с младежи от климатичното движение в Уругвай, които го окуражават да продължи пътуването и да предаде техните послания.

Снимка: btvnovinite.bg

„Стигнах до чилийската столица Сантяго. Там ме посрещна най-големият климатичен фестивал, с огромна сцена – като на рок концерт. Убедих организаторите да се кача на тази сцена и да излъча посланията на младежите, които бях записал по дългия път от Великобритания до Чили. В същото време Клара Риверо, която срещнах в Уругвай и настояваше да продължа пътуването, ми писа, че е в Мадрид, за да представи младежите на Уругвай там. Аз бях в Чили, а Клара при ООН и двамата едновременно показахме посланията. Успехът беше дори по-голям, отколкото можех да си представя“, споделя пътешественикът.

Сега авантюристът живее на лодка и всеки ден прави своите малки стъпки за опазване на климата.

Снимка: btvnovinite.bg

„Получавам ток от слънчеви панели на покрива. Имам печка на дърва. Внимавам и с отпадъците, които правя, защото не мога просто да ги изхвърля навън. Живея на лодката с мисъл за околната среда. А и мисля, че е доста приятно тук. Тайната е да помислиш с какво самият ти можеш да допринесеш за положителната промяна“, напомня Джеймс Левел.