Посещението на премиера Пламен Орешарски в Израел доведе до ново повдигане на въпроса дали живеем с фалшива представа за себе си като за нация, спасила своите евреи.

Днес българската делегация посети мемориалния комплекс „Яд Вашем” в Йерусалим – най-големият мемориал в почит на жертвите на Холокоста.

20 българи са удостоени с титлата "Праведник на света". Възможен ли е обаче друг прочит на една от най-светлите страници в българската история?"

От години историците водят спор за това дали България трябва да признае отговорността на своите власти за смъртта на повече от 11 000 евреи от егейска Тракия , Вардарска Македония и Западните покрайнини, присъединени по време на Втората Световна война.

"Българското общество смята, че с това което е направил българският народ е получил за вечни времена индулгенция за това, че е толерантен спрямо еврейския народ. Това е вярно. Но това, че един режим, че неговите прислужници са служили на една човеконенавистна кауза не бива да се скрива, защото това омаловажава това, което са направили милионите българи", посочи Максим Бенвенисти от „Шалом”.

"Българското общество, интелектуалните кръгове, искрено са се борили и са успели в своята борба, защото са били заедно. Още по-хубаво би било да успеят да спасят евреите в присъединените територии, но не са успели.", коментира на свой ред Пламен Орешарски.

По-късно политическите теми изместиха историческите дебати. Орешарски се срещна с израелския си колега Бенямин Нетаняху.

"След атентата в Бургас делим обща скръб. Израелските граждани и българският шофьор бяха убити от Хизбула, подкрепяни от Иран - най-терористичната държава в света. И ние не трябва да им позволим да се сдобият с ядрено оръжие, защото това ще застраши целия свят", заяви той.

Посещението продължи с поклонение на Божи гроб.