Година и половина след влизането в сила на пълната забрана за цигари на закрито повечето българи са „за" тя да остане в сила. 57% искат тютюневият дим да остане извън заведенията, сочи проучване на БАН.

В същото време процентът на пушачите остава много висок. 35% от българите продължават да пушат, въпреки забраната. Мъжете в България пушат много повече от жените - над 55% от представителите на силния пол практикуват вредния навик, а при жените процентът е 35 на сто.

В същото време сред най-активната част от българите, тези между 20 и 50 години, преобладават пушачите.

Друг важен извод на изследването е свързан с това има ли изобщо смисъл от забраната - едва 30 на сто от българите не са попадали на заведение, в което се пуши. В същото време цели 56% не биха направили нищо, ако видят нарушител, а 9 на сто дори биха запалили също.

Оказва се, че най-заклетите пушачи, които желаят забраната да отпадне, живеят в селата и малките градове и получават ниски доходи. Зависими от вредния навик са и най-заможните българи с доход над 2000 - 3 000 лева.

„Най-големи са дяловете на интензивните пушачи сред безработните, търсещите работа и сред работещите физически труд, т.е. най-ниско квалифицираните заети в българската икономика”, обясни Тодор Галев от БАН.

Пушачите признават, че не са намалили цигарите след въвеждането на забраната, но в същото време сред тях стават все повече тези, които подкрепят ограничителния режим.

„Заведенията не са най-любимото място за пушене на хората - те обичат повече да пушат в къщи, обичат да пушат навън и интересен процент, който ме впечатли, че 37% от хората пушат на своето работно място”, посочи д-р Гергана Гешанова от „България без дим”.

30% надолу са оборотите на заведенията от лятото насам. Според ресторантьорите, ако близо 60% от населението одобрява забраната, то почти всичките им клиенти са сред останалите 40 на сто и искат депутатите спешно да приемат обещаната им от БСП либерализация на режима.

„Не виждам какъв е проблемът да сепарираме салоните, все пак всеки да има своето обиталище. Тези, които искат да употребяват тютюневи изделия, да си имат салон, идеално. Нека законът да се насочи с цялата си строгост към тези, които го нарушават”, категоричен е Атанас Димитров от Браншовата организация на ресторантьорите.

„Явно това е закон, който няма смисъл в този му вид и трябва да се получи някаква промяна”, смята депутатът от Коалиция за България Спас Панчев.

Възможно е промяната в закона да влезе за гласуване след две седмици и още преди Коледа да се реши дали в заведенията ще се пуши отново, или не.

40 неправителствени организации депозираха в петък отворени писма до председателя на Парламента Михаил Миков и здравния министър Таня Андреева, за да изкажат възмущението си, че различни депутати открито прокламират отпадането на забраната. Според тях законотворците дават лош пример с изказванията си, че законите не се спазват и решението е засилване на контрола, а не либерализиране на закона.