В края на служебния мандат са обявени обществени поръчки за над 5 млн. лв. Дори Министерството на инвестиционното проектиране, което се очаква да бъде закрито след броени дни, е обявило обществена поръчка за близо 130 000 лв.

Парите отиват за изготвяне на Наредба за безопасна експлоатация на временни съоръжения в строителството. Наредбата трябва да бъде изготвена от външни експерти, въпреки че ведомството разполага с такива. От министерството коментираха писменно за bTV, че основната причина да се възложи обществена поръчка са зачестилите случаи на тежки инциденти в сектор „Строителство".

В последната партида обществени поръчки най-много пари ще похарчи образователното министерство - над 2,2 млн. лв. за вътрешна европейска научна мрежа за обмен на информация. „Ако нямаме достъп до тази мрежа, това означава, че отрязваме връзката на българските научни институти до Европа”, обясни служебният образователен министър Румяна Коларова.

Правосъдното и земеделското министерство дават по 1 млн. лв. за по- добра информационна система. „Целта е не да ходят анкетьори на място при земеделските стоипани и с хартия да събират данните, а да могат в интернет да отговарят и да се въвеждат с таблети”, обясни началникът на отдел „Агростатистика” към МХЗ Диана Атанасова.

Според експерти всяко бързане с обществените поръчки говори за преднамереност и във всички случаи става въпрос за предварително нагласени търгове. „Целта на такова бързо възлагане е вероятно, вероятно някакво нагласяне по отношение на определянето на избор на изпълнител”, коментира Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания.

Всичките поръчки са пуснати в последната седмица на октомври.