Министерството на вътрешните работи ще направи всичко възможно да установи кой е подал сигнала срещу съдия Венета Марковска. За това намерение и предстоящо усилие разказа в Брюксел МВР шефът Цветан Цветанов. По думите му, това ще се случи в кратки срокове, съобщи БНР.

Вътрешното ведомство ще е светкавично в реакциите си, имайки предвид, че едва вчера новоизбраната за член на Конституционния съд Марковска пожела „доносникът”, сътворил „пасквила” срещу нея, да бъде издирен. Предполагаемият извършител се казва Георги Тонев Колев. Днес тя добави още едно искане в личната си графа и то е прокуратурата все пак да провери сигнала срещу нея.

„Във връзка с избирането ми за конституционен съдия на Република България на 31 октомври 2012 г. в Народното събрание е постъпил анонимен донос, който стана повод за масирана медийна агресия срещу моята личност и човешко достойнство, от една страна, и от друга страна – същият донос е изпратен и в Европейската комисия и става повод за заплаха срещу Република България”, пише във вчерашното тревожно писмо на Марковска до вътрешния министър и от главния прокурор.

Сигналът срещу нея бе подаден в правната комисия на Народното събрание при първоначалното й изслушване преди гласуването й за КС. Управляващите, независимите и части от опозицията открито застанаха зад Марковска с аргумента, че сигналът е анонимен. В него обаче се преповтарят факти, оповестени в журналистически материали преди 2,5 години.

„През последните седмици, за съжаление, станах жертва на анонимен донос срещу мен, с който се опитаха и продължават да се опитват, да петнят името ми, което съм градила и запазила чисто през целия си 38-годишен професионален стаж. Тези опити излязоха извън предела на нашата държава”, пише в днешното излияние на Марковска, което този път е адресирано до председателя на КС.

Сигналът всъщност пресъздава публикация, в която се твърди, че след арест на приятеля на Марковска - Георги Георгиев, полицаите, които са го задържали, са уволнени след среща на магистрата с висш представител на МВР.

Марковска грижливо отбягва да коментира тази информация. В писмата й не става ясно, дали тя ще хвърли оставка, ако проверката на прокуратурата установи, че в сигнала има истини, а не доноси.

Междувременно вицепремиерът Цветан Цветанов се срещна с генералния секретар на Европейската народна партия Антонио Лопес Истурис. Темата за Венета Марковска е била обсъждана, като, според Истурис, трябва да се уважава независимостта на българския парламент, който решава конфликтни въпроси.

Запитан дали в Брюксел ще търси изясняване на ситуацията с избора на конституционни съдии и ще се опита ли да парира опасността от допълнителен доклад на ЕК, Цветан Цветанов отговори, че рангът му в изпълнителната власт не му позволява да коментира решение на българския парламент.

По въпроси, свързани със съдебната система, която би трябвало да е независима, Цветанов е доста по-словоохотлив. „По-важното е борбата срещу тежката организирана престъпност”, заключи вътрешният министър. Сякаш ако парламентът е избрал корумпирани съдии това не е престъпно и организирано.