По данни на Националния статистически институт 230 000 студенти от държавните висши училища и около 50 000 от частните университети празнуват днес. Такава е статистиката за учебната 2012/2013 година, но 8 декември отбелязват и всички бивши и бъдещи студенти. Над 11 000 пък са чуждите студенти в България.

Честването на празника датира от 1903 г. Повод е 15-годишният юбилей на единственото тогава в Княжество България Висше училище. Студентският празник се отбелязва след решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. В решението се определя честването да бъде на 8 декември – в Деня на Свети Седмочисленици (на 25 ноември по стар стил) - един от които е и Свети Климент Охридски.

Празнуването е отменено след 1944 г. и датата е заменена със17 ноември - Международен ден на студентската солидарност. През1962 г. празникът на университета отново е възстановен на 8 декември. На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите на висшите училища обяви 8 декември за неучебен ден и за празник на българските студенти.

"Преди 20 години студента беше наясно, че ще има професия, че всичко ще се развива, както трябва и ще се развива в посока светлото бъдеще”, коментира пред bTV проф. Боян Дуранков от УНСС.

"Съвременният студент е с много по-широк кръгозор, много по-информиран", смята пък прог. Огнян Герджиков от Софийския университет.

"Европейският съюз изисква през 2020 година 36% от хората между 28 и 35 годишна възраст да имат висше образования. Да, разбира се ние дипломи можем да издадем не на 36, а на 56%, но въпросът е какво стои зад тях", заяви ректорът на Алм аМатер проф. Иван Илчев.

Справка в най-големите университети показа, че средният успех и оценките през годините не са се променили значително, но малко са се занижили. В същото време, според скорошно проучване, всеки четвърти българин до 30 години не прави абсолютно нищо - нито работи, нито учи, нито стажува. Друго изследване пък стигна до извода, че само 20% от завършилите висше образование работят по специалността си, а повече от 80% от децата завършват висше, само защото родители им са учили.