Нищо от това, което видяхме през изминалата седмица заедно с колегите Краси Първанов и Марио Николчев, няма да забравим до края на живота си, защото картините бяха толкова силни и разтърсващи, че няма как да не се отбележат дълбоко в съзнанието. Това каза в студиото на bTV репортерът и водещ Иван Георгиев, който се завърна от Турция.

„Никога няма да забравя, че хората бяха загубили до толкова голяма степен надежда и толкова много, че в очите им имаше един почти животински ужас, на майки, загубили децата си, на деца, загубили родителите си, на хора, загубили всичко“, разказа той.

„Ние излъчваме от чужбина понякога чрез интернет, купуват се сим карти с дата. Купихме на границата три от единия турски оператор. Пристигайки в Адана, влизайки в бензиностанциите, разбрахме, че всичко е изкупено, няма нито вода, нито сим карти, нито нищо, имаше само енергийни напитки. Решихме да търсим сим карти, чрез които да осъществяваме включванията си на път. В едно малко градче до Газиентеп спряхме. Там, вместо липи или акации, по улиците има портокалови дървета. Влизайки, всички тротоари и улици бяха оранжеви от плодовете, които са паднали от земетресението“, допълни Иван Георгиев.

Той обясни, че съвсем случайно са срещнали едно момче, на което са успели да обяснят какво им трябва.

„То извади собствената си сим карта от собствения си телефон и ни я даде. Такива жестове на съпричастност имаше стотици и те бяха също толкова разтърсващи, колкото и мъката на хората, чиито мащаби са трудни за осъзнаване“, каза още репортерът.

Той обясни, че в момента хората имат най-много нужда от материали и неща, с които да се отопляват заради ниските температури. 

„Одеала, както и всякакви преносими електроуреди, с които да се затоплят. Има селища, които са на 90% разрушени. Мараш е град, в който живеят 1 милион и 100 000 души, 50% от сградите в него са напълно разрушени, те са абсолютни руини. Това означава, че всички тези хора в тази огромна територия, най-засегнатите от земетресението области в Турция са общо 10, това е една огромна територия, всички тези хора прекарват нощите навън, бягат на север, бягат в чужбина, но тъй като бедността там е много голяма, особено в селата, хората няма къде да отидат, те стоят пред или около домовете си и се опитват да изровят някакви ценности и скъпоценности – дрехи, одеала, така че нощите ги прекарват навън, а температурата пада под минус 10 градуса", отбеляза Иван Георгиев. 

Той допълни, че помощта не е еднаква в Турция и Сирия заради сложната политическа и социална обстановка в Северна Сирия.

"В Сирия, за съжаление, не пристигнаха екипи от България, САЩ. Нямаше ги и екипите, изключително добре оборудвани, от Израел, които само за 3 дни успяха да създадат от нищото в полето край Кахраманмараш една напълно оборудвана болница. Нямаше ги следовите кучета от Швеция, нямаше ги японските екипи, тъй като тази нация е най-добре подготвена в борбата със земетресенията. Нямаше ги англичаните, които да започнат да маркират и да създават карти на местностите, които трябва да бъдат обследвани“, заяви Иван Георгиев.

В Сирия помощта беше изпратена по-скоро за тези, които останаха живи над земята. Спасителите не успяха да стигнат до там и това е отговорност на целия свят, каза още Иван Георгиев.

Според него ще са нужни десетилетия за възстановяване.

„Самото достигане, физическото достигане на екипите до там и на спасителите беше много трудно. Българските спасители доброволци бяха поемани от границата, от "Капитан Андреево", с ескорт, който ги закара до местата, на които ще помагат, но стигането до там беше изключително трудно, тъй като магистралите, пътищата в района, мостове срутени, свлачища, инфраструктурата е много, много сериозно повредена, железопътната инфраструктура също. Възстановяването на поразените от земетресението райони в Турция ще отнеме десетилетия, а белегът, болката на хората няма да бъде превъзмогната никога, това е сигурно“, обясни още репортерът и водещ на bTV Новините.