Сметната палата излезе с критичен одитен доклад за Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС). В него са изброени редица констатации за порочното управление на институцията и нейния шеф Ана Караиванова.

Сметната палата установява, че инспекторатът, който проверява магистратите, няма собствена стратегия, мисия, дори цели и приоритети. Органът е работил без ясни вътрешни разпоредби, което е довело до противоречива практика в инспекторската дейност.

Проверката разкрива и порочния начин, по който е управлявана администрацията. За периода от началото на 2008 до края на 2012 г. нейният брой нараства 2 пъти. В същото време институцията е работила с лоша вътрешна информационна система, която е "затруднявала вземането на правилни управленски решения".

Законът изисква сигналите за проверки срещу магистрати да бъдат разпределяни според поредността на постъпването им. За целта трябва да се използва електронна система. Такава е купена, но не е използвана. Според Сметната палата Ана Караиванова е действала незаконно, без да спазва принципа на обективност при разпределянето на сигналите.

Различните инспектори са имали и различни критерии за оценка на магистратската работа, което не е дало надеждна база данни за вземане на управленски решения от ВСС за атестирането и натовареността в системата. Съдебният инспекторат напълно е игнорирал въпроса за възможната манипулацията на системите за случайното разпределение на делата.

Сметната палата напомня, че инспекторатът е създаден, за да гарантира доверието на обществото в правораздаването и прозрачност в работата на съдебната система. Изводът обаче е, че не е успял в тази си мисия. Той е работил и твърде тайно, защото на сайта му са публикувани изключително малък брой актове от извършените проверки.

Крайната оценка е, че инспекторатът не е бил достатъчно ефективен за реформата в съдебната система. Ана Караиванова е протестирала одита. Основният аргумент е, че Сметната палата не може да проверява и контролира органи на съдебната власт.

Инспекторатът на ВСС не е получил окончателния одитен доклад на Сметната палата. „Не сме уведомени за становището на Сметната палата по направените сериозни правни и фактически възражения по проекта на доклада”, е единственото, което се посочва в позицията на ИВСС до медиите.

Караиванова беше назначена за главен съдебен инспектор от Тройната коалиция. Тя бе предложена за позицията от БСП, а преди това бе заместник-правосъден министър от квотата на социалистите. Караиванова демонстрираше нежеланието на инспектората да отчита натовареността на магистратите при налагането на дисциплинарни наказания.
Мандатът на Караиванова изтече преди повече от година, но тя все още заема този пост. Народното събрание на 3 пъти не можа да излъчи неин приемник.

Съдия Вера Чочкова от Софийския градски съд (СГС) и председателят на Административен съд – Хасково, Теодора Точкова са номинирани за главен съдебен инспектор и са дали съгласие да продължат участие в процедурата на Съюза на съдиите в България.