Единственият оцелял в огнения ад в Созопол, в който преди година загинаха трима души, проговори в предаването „120 минути". Останал без най-близките си хора, Георги Георгиев недоумява защо подпалвачът още не е осъден.

В пламъците изгоряха 50-годишната Диана и родителите й – Трифон и Златка, която била на легло след прекаран инсулт.

„От температурата се чупят прозорците, вратата изгаря, пада, поема много кислород и тръгва вече нагоре като тунел от огън, течен огън течеше от тавана. Стаята на родителите на Диана беше тук, те първи са усетили какво е станало и са се задушили, така прегърнати един връз друг, баба и дядо”, разказва Георги Георгиев година по-късно.

Къщата, превърнала се в горяща гробница за трима души, още стои полуизпепелена в Стария Созопол. Във фаталната нощ Георги, жена му и трудноподвижните й родители спели в единствените две обитаеми стаи.

„Диана към 11:30 часа каза: „Ставай, мирише ми на пушек!" Погледнах на улицата, уличното осветление светеше, нищо подозрително и пак се унесох. След 5-10 минути, „Ставай, мирише!", като отворих вратата, вече гореше навсякъде тук и пушек, гъст дим. „Ставай, пожар! Викнах. „Изнеси баща си, изнеси го в крайната стая, слизам да видя какво става". Излязох и повече не можах да вляза, гореше вече стълбището, всичко и чувах Диана като вика: „Жоро, Жоро!" спомня си още оцелелият Георги.

„Настана паника. Спомням си, че в онзи момент и токът угасна. Чуваше се бучене, дим, пращене, беше нещо страшно. Тя е тръгнала да спасява родителите си", обясни Георги.

„Излязох от тази врата, гъстият огън излизаше навън, два метра езици, няма как да влезеш. Няма никакъв вариант! Инстинктивно излизаш и виждаш какво става, виждаш и повече не можеш да се върнеш”, разказа още той.

Георги признава, че в паниката си е действал първосигнално, но не получил и помощ, както очаквал.
„Никой не се отзова. Отзоваха се вече, когато пристигна линейката първо, полиция, след това пожарна. И тогава вече стана видно, то гори. Имаше много хора, но нищо, гледаха естествено. Нормално, какво ще направят при тази дървена конструкция”, казва Георги година по-късно.

Като извършител на пожара беше задържан бившият хазяин на семейството Павел Господинов. 51-годишният мъж направи пълни самопризнания и обясни мотива си за пожара – семейството му дължало част от наема, докато живеели в неговата къща преди две години.

Георги Георгиев първоначално изобщо не предполагал, че Господинов може да е извършителя, защото се притекъл на помощ в гасенето на пожара. „Чисто човешки предложи даже някакви дрехи. Анцуг и някаква фанелка ми даде. Даже ми предложи подслон, което ме учуди тогава. Виждах, че се върти около пожарникарите тук, точно какво е правил?!” казва днес Георгиев.

„Когато живеехме там, изчезнаха много вещи, накити и докато изясним спора, казах му, че ще бъдат висящи нещата. В едно от пререканията, съпругата му даже призна: Ние ще ви върнем накитите, ще ни върнете ли парите? Естествено!" Става дума за два наема, 600 лева. Веднъж ме беше заплашвал, че ще ни запали, никой не подозираше, че е толкова сериозно", обясни Георги.

„Уплашен съм. Всичко преживявам, всичко се завръща в главата ми. И за това напуснах и града. Мисля, че няма място за мен тук. Хубавият слънчев град се превърна в един ад. Тук останаха най-близките ми хора”, споделя мъжът.

Павел, който е освободен под домашен арест заради тежка цироза, се е отрекъл от показанията си, бил признал под натиск. Поискал е и допълнителни експертизи, което бави разследването. Въпреки, че полицията има данни, че Павел стои и зад други палежи в Созопол, за сега те не са потвърдени. Той отказва да говори.

За да успокои напрежението в града, общината започна опасването му с камери. Старата част на Созопол обаче, в която 100% къщите са дървени, остава за догодина.

„Мисля, че е той и чакам възмездието просто, да си получи заслуженото. Ето, идват празници, той си е у дома, аз съм сам. Моите хора ги няма, какви празници?!. За мен е недопустимо! 600 лева! По 200 лева на човешки живот ли?”, пита Георги Георгиев.