Връщаме празен мандат, ако до 12 ч. утре не се разберем, заяви вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел. По думите ѝ с ПП-ДБ имат фундаментално различие по отношение на това ГЕРБ да бъде приет като равнопоставен партньор.

„Ако няма промяна в това, което ние сме заявили, че съставът на правителството е също толкова важен, колкото реформите – да, ще върна празен мандат. Имахме достатъчно време и за преговори, и за детайли. Стигнали сме до момента, в който ние още повече като мандатоносител не можем да приемем идеята ГЕРБ да бъде третиран по различен начин, освен равнопоставен, и да има ясна споделена отговорност“, каза Габриел.

Снимка: БГНЕС

По-скоро отиваме на нови избори, каза от своя страна зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Деница Сачева, която също е част от преговорния екип на ГЕРБ

„Ако до 12 часа ПП-ДБ имат желание да споделят властта, а не да я държат единствено и само за себе си, тогава може да говорим. Ако не, тогава връщаме мандата и правителство с втори мандат категорично няма да има“, заяви Сачева.

„Няма как да се твърди, че ГЕРБ-СДС трябва да бъде просто един печат на реформи, които някой някъде е измислил и не иска ние да участваме в тях и да бъдем включени в управлението. В крайна сметка разбрахме, че колегите от ПП-ДБ не са готови да поделят властта, те искат да притежават цялата власт на всяка цена“, допълни Сачева.

Снимка: БГНЕС

„За мен е много важно да стане ясно, че за нас спорът се води за това, че първата политическа партия с най-много депутати трябва да бъде равнопоставена в управлението. Поставихме рамка, предложихме приоритети, база, механизъм, състав на правителството, за да е ясно кой носи отговорност за какво", уточни Габриел.

"Дори и днес, виждайки, че все още има различия и че е важно да си дадем време, предложихме да бъде гласуван съставът на сегашното правителство само с ротация между премиера и вицепремиера, да има възможност за смяна на министри и да продължим по споразумението“, допълни тя.

"Ако не са готови да споделят тази отговорност с нас, нека си намерят партньор и сами да преценят какво искат. За нас е изключителен компромис да говорим, че Асен Василев може да остане в кабинета, а от нас да се иска в споразумението да пише изрично, че ярки политически лица не могат да участват“, каза още Деница Сачева.

„Още от самото начало на преговорите се включихме добрoнамерено и конструктивно. Не говорихме през медиите и не изпращахме избирателно информация в унисон с европейските практики. Още след първия кръг преговори стана ясно, че ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ имаме общи точки, но и различия. За нас България има нужда от стабилност, но тя трябва да се гради на общи принципи и споделена отговорност, което означава пълен мандат, ясни приоритети, равнопоставеност в управлението“, посочи Мария Габриел.

По думите ѝ ГЕРБ и ПП-ДБ нямат спорове за регулатори, съдебна реформа и борба с корупцията.

Снимка: БГНЕС

 

„Малко преди началото на преговорите първата промяна дойде с искане за промяна с ротацията, тя бе свързана с поста министър-председател, министър на външните работи. След това ми бе изпратен меморандум, докато пътувам. Говорих с парламентарната група и излязохме със споразумение. От началото ясно съм заявила какво е неприемливо за мен в този меморандум. След това се проведе дебат в НС, тогава дойде оставката. Нищо не налагаше оставката, докато не бяхме изговорили детайлите. Стигнахме и до момент, в който поставихме нашето споразумение“, каза вицепремиерът и външен министър в оставка.

Преди седмица ПП-ДБ започнаха разговори по предложения от ГЕРБ-СДС проект на споразумение за коалиционно управление до края на мандата на 49-ото НС.

В преговорния екип на ГЕРБ, обявен от лидера на партията Бойко Борисов, са вицепремиерът и министър на външните работи в оставка Мария Габриел, Теменужка Петкова, Деница Сачева и Рая Назарян, заместник-председатели на парламентарната група на ГЕРБ-СДС.

 

Делегацията преговарящи от страна на ПП-ДБ е водена от премиера в оставка Николай Денков. Тя включва Кирил ПетковАтанас АтанасовХристо Иванов и Асен Василев.

В понеделник президентът Румен Радев ще връчи мандат за съставяне на правителство ГЕРБ-СДС в 12 часа.

Как се стигна дотук?

Всичко започна с идеята за меморандум, написан изненадващо от ПП-ДБ на 20 февруари. И касаещ и властта, и регулаторите. Тогава съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков обяви: „Ако меморандумът не бъде приет, ще предложим на нашите партньори избори две в едно“.

Ако ГЕРБ решат да припознаят чужд кандидат, например от ДПС – то това ще е тяхна квота, предложиха още ПП-ДБ. Последва светкавичен отговор. „Този меморандум – това е всичко друго, но не и принципно. Да поделим с Кирил държавата на две. За мен от всичко това написано изборите две в едно са логичен завършек на тази некоалиция“, отговори му лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Виждам, че някой иска да си делне държавата по един екзотичен начин, за мен е абсурдно“, коментира тогава председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски (вече и съпредседател на партията).

Последва още една твърда позиция. „Няма да подпиша меморандума. По същество този документ предлага, забележете, две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие на Конституцията, демокрацията и европейската практика“, обяви вицепремиерът и номинираната за премиер Мария Габриел от ГЕРБ.

През следващите дни лидерът на ГЕРБ направи контраоферта – „Щом ПП-ДБ искат 50 на 50 на регулаторите, тогава ГЕРБ иска 50 на 50 в Министерския съвет“.

Борисов допълни, че ще предложат коалиционно споразумение, което ще представят на 5 март и предлагат да бъде подписано на 8 март. „На 8 март, ако сме се разбрали, вървим напред. Ако не сме се разбрали – гласуваме оставката на Денков и правителството и отиваме на избори“, заяви той.

Споразумението бе предложено и от ПП-ДБ призоваха за започване на преговори. Така двете партии излъчиха преговорни екипи, които преговаряха 8 дни, но запазваха пълно мълчание до днес.