Двама лидери на партии в парламента са получили актове за нарушения на изборното законодателство в предизборната кампания през 2013 г. Сметната палата обяви одита си на декларираните приходи и реално извършените разходи от партиите при кампанията тогава.

Освен за прозрачността на партийните пари, в четвъртък ръководството на палатата отговаря и за това как и защо то си е раздавало бонуси.

Кои са партийните лидери-нарушители, одиторите отказаха да разкрият. Стана ясно обаче, че глобите , които ще бъдат наложени, са в размер на до 5 000 лв. Общо издадените актове за административни нарушения са 82, но като цяло изводът е, че партиите са получавали и харчили парите си по прозрачен начин.

От 30 участници във вота миналата година само 6 не са допуснали нарушения в кампанията си Разпоредбите на кодекса изискват да се представя информация за дарители, безвъзмездно предоставяне на услуги и вещи, декларации за произход на пари от дарителите и кандидатите. Някои от участниците са закъснявали с информацията, други не са я дали. „Има ги тези нарушения, допускат се, но не бих казал, че са нещо много сериозно. Нямаме съмнения за произхода на средствата”, коментира председателят на Сметната палата Валери Димитров.

Отчетеният размер на приходите за финансиране на кампанията на Коалиция за България е 3 млн. лв. - от дарения от физически лица, средства на кандидати, собствени приходи от членски внос, държавна субсидия и банкови заеми. Коалицията е получила 78 000 лв. дарения от 217 физически лица.

Предизборната кампания на „ГЕРБ" е финансирана с държавна субсидия от около 2 млн. лв.

Най-скъпа е била кампанията на ДПС - близо 4 млн. лв., основно от членски внос.

Кампанията на „Атака" е струвала около 600 000 лв. - основно държавна субсидия.

Бонуси в Сметната палата

В четвъртък стана ясно също, че ръководството на Сметната палата ще се обезщети с по шест брутни заплати в случай на предсрочно прекратяване на мандата му. Решението е взето, докато в парламента предстои окончателното гласуване на закона за институцията, който предвижда промяна на структурата й и вероятно освобождаване на сегашния състав.

Председателят не отрече раздаването на парични добавки на служителите си. „Не става дума за бонуси. Става дума за допълнителни възнаграждения за постигнати резултати. Това е част от работната заплата на всеки, една подвижна част”, коментира Валери Димитров.

Изчисленията показват, че, ако бъде принуден да напусне поста си предсрочно, Валери Димитров ще получи около 25 000 лв.

Много нарушения в БАН

Според данните от друг одит на Сметната палата - за финансовото управление на БАН, в Академията са констатирани множество нарушения на Закона за обществените поръчки, но няма данни за престъпления.

Все пак има любопитни констатации – например, как директор на един от институтите е сключил договор сам със себе си за ползването на личния му автомобил. Плащал си е по 30 лв. на ден, без това да включва горивото. По тази линия Археологическия институт на БАН е платил на свои служители 73 000 лв. за две години.