Един закон - два протеста. Споровете около закона за горите отново блокираха София. По обед на жълтите павета излязоха хората, които подкрепят закона, а поредният протест на противниците започна около 18.30 под наслов: „Скиори, сноубордистки и всякакви туристи ‘за!’ горите”.

За доказателство те си носеха и зимната екипировка - ски и "дъски". Противниците на закона настояват парламентът да ревизира изцяло спорните промени при повторното разглеждане на текстовете за горите.

За разлика от движението „Окупирай Орлов мост”, този протест е с надлежното уведомление до общината. Шествието тръгна от НДК и приключи пред парламента. Участниците в него си бяха поставили за цел да надминат по бройка контрапротеста от обяд. Той се проведе по-рано с точно обратното искане - Законът да влезе в сила във вида, в който е приет.

С организиран транспорт без да знаят защо

Освен пряко ангажирани с промените в закона за горите хора, на протеста "за" присътваха и доста неосведомени граждани на т.нар. малки общини, които правеха масовка. 

Защитниците на Закона за горите докараха на жълтите павета техника от пистите на Витоша. А мнозинството демонстранти бяха доведени с организиран транспорт от планинските общини Разлог, Смолян, Дупница, Самоков, Сапарева Баня. Основният лозунг на организаторите е блокираният от президента Закон за горите да влезе в сила.

Снимка: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

Служители от община Разлог бяха пристигнали на протеста с искане за нова писта в местността Кулиното. Според тях, ако се пусне този проект, много хора ще имат работа.

„Да се противопоставим категорично на дискриминацията и диктатурата, която се опитват да налагат екологични организации, за да спрат развитието на цели планински региони,” призова Филип Цанов от Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите”. Протестът премина под надслов „Не на екологичния рекет”.

Цанов подчерта, че никой на този протест не е срещу еколозите. Той отбеляза, че до момента всички закони в тази насока удовлетворяват исканията на природозащитниците.

В подкрепа на поправките в Закона за горите се изказаха депутати от ГЕРБ начело с вносителя на законопроекта Емил Димитров. Зад каузата на малките общини застанаха още актьорът Тончо Токмакчиев и икономистът Владимир Каролев.

Оставка

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Междувременно от партия „Зелените” поискаха с декларация оставката на министрите Мирослав Найденов и Цветан Цветанов заради недопустимо поведение във връзка със закона и протестите. Те недоволстват и от това, че министър Мирослав Найденов е приканвал жителите на планински общини към протести.

Закъснялата дискусия по върнатия закон продължаи и днес в Министерството на земеделието и храните. До 1 юли ще се приемат предложения за промени в закона и на 3-ти ще има голямо обществено обсъждане с всички заинтересовани. Идеята е законът да бъде гласуван до 1 август.

Борисов обвини депутатите за спорния закон

Проектозаконите в парламента да се внасят само след обществено обсъждане. Това е разпоредил премиерът Бойко Борисов, провокиран от горещите спорове около Закона за горите.

Всеки нов законопроект трябва да бъде широко дискутиран, смята Бойко Борисов. Според него именно този пропуск в диалога е провокирал общественото напрежение около Закона за горите.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

„Законът за горите, ако беше минал по този начин, по който днеска съм разпоредил, в парламента нямаше да има абсолютно никакви проблеми. Но тъй като те се възползват от политически натиск, който им се оказва, затова сега съм го върнал и няма да позволя на депутатите да го огледат, докато няма 100% обществен консенсус,” заяви премиерът.

В деня на нестихващи протести експертен съвет отново обсъжда спорните текстове. Управляващи и природозащитници си стиснаха ръцете за това, законът да бъде широко дискутиран и едва след това окончателно приет.

„Това, което се договаряме и предложенията, които се правят ежедневно ще бъдат качвани на страницата на Народното събрание, приемат се конкретни предложения до 1 юли и на 3 юли от 10 часа, когато ще се проведе голяма кръгла маса и обществено обсъждане. То ще се проведе в парламента,” каза земеделският министър Мирослав Найденов.

Еколозите съобщиха, че са готови с конкретните си предложения и приветстваха решението за дебат. А целта на управляващите е законът да бъде гласуван до лятната ваканция на депутатите. 

След протеста "за" Закона за горите, от НДК започна шествие на противниците му.