Добра зърнена реколта, но с ниски изкупни цени. Родното зърнопроизоводство се задъхва. Браншът очаква фалити. В отделни региони пороите и градушките удавиха част от реколтата.

Жътвената кампания е в разгара си. Остават около 20 дни до прибирането на цялата реколта, а "капризите на времето" и тази година изнервиха фермерите. Заради дъжда насажденията с пшеница край Костинбронд са леко потъмнели и все още неожънати. По официални данни на Министерството на земеделието обаче място за притеснение няма, защото пропадналите площи към днешна дата са по-малко от минали години.

Ако по същото време на 2012-а пропадналите декари с пшеница бяха около 27 хиляди, то тази година са в пъти по-малко. Засега фермерите се радват на добра реколта. Средният добив при пшеницата е по-голям от миналата година - около 440 кг от декар.

Кампанията обаче започна с 30% по-ниски цени, които сериозно притесниха фермерите. Голяма част от тях продават на загуба. В началото на изкупната кампания цените на пшеницата се сринаха до 300-320 лева за тон.

„Себестойността на пшеницата средно за страната се движи около 35 ст. в момента. За това при тези цени, в които в момента се продава и търгува пшеницата, ние продаваме на загуба”, заяви Радослав Христов - Национална асоциация на зърнопроизводителите.

Миналата година беше "златна" за зърнопроизводителите - с 30 % по-високи цени на хлебната пшеница. Рекордно високите добиви в световен мащаб и значително по-ниските цени на международните пазари през тази година, повлякоха надолу цените и у нас.

„Реколтата тази година в световен мащаб е много голяма, приближава около 700 милиона тона, докато минали години е била 680-690 милиона тона. Нашите съседи най-вече от Украйна и от Русия имат рекордно - два пъти по-добра реколта от миналата година и буквално сринаха цените в Черноморския басейн”, обясни Васил Симов - Софийска стокова борса.

Макар че и у нас годината изглежда добра, дъждовете и градушките удавиха част от пшеницата. Само във Великотърновско 30 на сто от реколтата е унищожена. Нападалото по земята зърно е негодно дори за фураж.

Министерската прогноза обаче е за по-добра реколта. Очаква се страната ни да произведе между 4,6-4,7 млн. тона пшеница, което ще направи 2013-а една от най-добрите в последните десет години.

По данни на зърнопроизводителите в Южна България прибраните площи от пшеница надхвърлят 70%, а в Северна и Централна в зависимост от региона е ожъната от 20 до 40 на сто от пшеницата. Там климатът е далеч по-неустойчив. По данни на земеделското министерство пък процентът на пропадналите площи с рапица през тази година е значително по-малък, по-добри се очаква да бъдат и добивите от ечемик.