Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси проверява депутати от ГЕРБ и от СДС. Това обяви в студиото на bTV председателят й Филип Златанов.

По думите му има съмнения, че народен представител от управляващата партия е работил в миналото си в конфликт на интереси. Сред проверяваните са още "хора от ГЕРБ", областни координатори на партията.

В момента комисията работи по общо 130 случая, сред тях са заместник-кметове и други длъжностни лица.

Един от уличените е зам.-кметът на Монтана Румен Ангелов – съпругата му получава обществена поръчка от общината за строителство на храм в града за 1 млн. и 800 хиляди лева. Комисията, провела поръчката, е от хора, подчинени на Ангелов.

Самият Ангелов каза пред bTV, че договорът бил сключен през 2008 година - преди влизането в сила на Закона за конфликт на интереси. До момента са усвоени 1 млн. 240 хиляди лева, а храмът е завършен в груб строеж. След влизането на закона в сила  през 2009 година са подписвани само анекси на договора.

В този период съпругата ми не е получавала заплата и дори се е самоосигуряваше, каза Ангелов. По думите му, тя влязла в дружеството, за да се запази дела му, а през това време се занимавала обаче със счетоводна дейност на други фирми.

Ангелов посочи, че след влизането в сила на закона през 2009 година е подал декларация до кмета за отвеждането на съпругата му от контролни функции от обекта. След 2009 г. договорът вече се е „доработвал”. Основната му част била изпълнена преди това – от 2007 до 2009 година, твърди Ангелов.

Шефът на комисията за предотвратяване на конфликт на интереси посочи пред bTV още един случай в Монтана - шефът на общинското предприятие по чистотата имал своя фирма със същата дейност. Кметът на Берковица пък е назначил снаха си за одитор и тя го проверява.

Всички служители на общините, на общински и държавни дружества попадат в обсега на комисията. Сигналите за магистрати също са проверявани от комисията.

По повод проверката за конфликт на интереси на съдия Владимира Янева, Златанов потвърди заключението на комисията, че имотите, придобити от бащата на Янева от Софийски имоти, не са били предмет на делото, което тя е гледала. Там е ставало въпрос за съвсем други имоти, каза Златанов.

До казуса се стигна, след като стана ясно, че Янева, като пълномощник на баща си, преди време е купувала имоти от дружеството.

Златанов посочи, че имотите са придобити още през 2008 година, преди влизането на закона в сила. И са придобити от баща й, а не от нея. И не са били по-евтини от пазарната цена по това време. Предметът на делото въобще не касае конкретните имоти, каза Златанов.