Кадровият дефицит в затворите и липсата на постоянен надзор над лишените от свобода са основните проблеми в системата – такъв коментар направи бившия директор на Дирекция „Изпълнение на наказания" към правосъдното министерство ген. Петър Василев в предаването „Тази сутрин” по bTV. Седмица след бягството на Николай Николов-Шатката и гватемалския гражданин Хосе Луис Гевара Мартинез, от двамата няма и следа.

„Бягството е лош атестат за охраната в затворите, но нека не бъдем идеалисти”, заяви ген. Василев и призна, че бягства е имало и по негово време. „Главна причина е отпуснатост в състава, небрежно носене на службата, което е недопустимо. Истината е, че затворите освен от финансов, са притиснати и от кадрови дефицит – дейността по охраната на парното помещение е останала извън контрола на служителите”, допълни Василев.

Той не пожела да коментира възможността „бягството да е осъществено с услуга на служител на затвора”, защото засега нямало никакво доказателство в тази посока. „Не допускам да са се качили на кола със син буркан – трябва да са били сигурни, че точно в този момент ще се случи, а съвсем случайно събитие може да го промени”, допълни още бившият шеф на затворите.

Петър Василев настоя да не се правят заключения за правата и забраните за работа за затворниците. „Лишените от свобода се разпределят на работа от началника на затвора. Споразумение се сключва в съда – има такава вероятност, но няма такива данни. Не виждам какво лошо има прокуратурата да направи предложение за трудоустрояване на някого, който е в трудоспособна възраст”, обясни още генералът в коментар на предположението, че Николай Николов – Шатката е бил сложен на работа като парнаджия заради показания по делото „Килърите-3”.

Бившият шеф на затворите обясни, че парното помещение е „картотекирано като опасно място”, което значи, че охраната му е повишена. „Там предполагам е имало някаква решетка. Причината не е колко сериозна е била решетката – липсата на постоянен надзор, който да държи в напрежение е по-големият проблем”, обясни още ген. Василев.

Той изрази мнение, че Шатката все още е в България. „Всички данни показват, че това не са случайни хора, а са с възможности. Рано или късно българинът ще бъде заловен – той има немалко врагове и навън, трябва да се пази и от бивши „приятели”. Не знам дали на свобода ще се чувства по-свободен”, коментира генералът.