Користни политически сметки, нечисти корпоративни интереси и лични кроежи заплашват финансовата стабилност. Това се казва в позиция на Българската стопанска камара (БСК) по повод на тревожните публикации от последните дни, замесващи в съмнителни дейности финансови институции като Корпоративна търговска банка (КТБ) и Българска народна банка (БНБ).

В официалното си писмено изявление до медиите, от бизнес камарата до голяма степен защитават „нападнатите” конкретни банки с мотива, че такива непотвърдени информации и спекулации по корпоративни и политически причини разклащат финансовата система у нас и подкопават доверието в най-важните надзорни институции.

Ето и пълния текст на изявлението на БСК:

"Финансовата стабилност на България (гарантираното валутно покритие и фиксиран курс на лева, фискалното равновесие и солидната банкова система, поддържаща висока ликвидност и капиталова адекватност на всички банки) е в основата на националното стопанство и важна предпоставка за устойчивото развитие на страната. Користни политически сметки, нечисти корпоративни интереси и лични кроежи днес заплашват да я разрушат. Всички ние, участниците в българското стопанство, работодатели и заети в него, ще платим скъпа цена, ще понесем огромни разходи и тежки загуби, ако допуснем трудно постигнатата финансова стабилност да бъде разрушена.

Затова категорично протестираме срещу зачестилите опити чрез фабрикуване на апокалиптични сценарии за предстоящ финансов колапс и хаос на страната и чрез директни атаки срещу отделни банки и икономически групи да се подкопае доверието в българските банки, да се насажда страх, да се подклажда паника. Недопустими са кампаниите срещу банковата система, поведени от медии, лобистки групи и политически кръгове. Лекомислено и безотговорно е да се поставя под въпрос платежоспособността на която и да е банка, да се подхранват злостни слухове, да се разпространяват слухове, да подхвърлят недоказани обвинения, за да се уязви и ощети конкурент или да се напакости на политическия опонент. Така се руши доверието в надзорните институции – Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, контролните и правоохранителните органи на държавата.

Настояваме да се спрат всички акции за очерняне злепоставяне на банки, фирми и личности, за обругаване на институции, за подбуждане на зловредни скандали и раздор. Призоваваме всички политически сили да водят своите кампании за предстоящите предсрочни избори за народни представители в бъдещото 43 Народно събрание в толерантен тон и в конструктивен дух. И най-важното – да се въздържат от злословия по адрес на държавата и нейните публични институции.

В своята 135 годишна история Българската народна банка е доказала, че е в състояние да обезпечи стабилността на лева и да осигури надеждността на банковата система. Не е случайно това е институцията, в която българският народ има най-високо доверие. Ние вярваме, че надзорните и правоохранителните органи на страната са в състояние да гарантират върховенството на закона стабилността на фиска, на банковата система, на всички финансови институции и пазари. Ние държим те да упражнят без компромиси своята власт и правомощия, за да се прекратят злоупотребите с демокрацията и свободата на словото във вреда на националното стопанство и авторитета на страната. И в същото време очакваме всички държавни органи да упражняват своите компетенции честно и енергично, но дискретно и с уважение към достойнството и доброто име на всеки български гражданин и на всяка юридическа личност", се казва в документа, разпространен от БСК.

Btvnews припомня, че от края на миналата седмица имената на КТБ и нейния мажоритарен собственик Цветан Василев присъстват масирано в медийното пространство след акция на прокуратурата в сграда, където се помещава и офис на банката. След този случай в общественото пространство потекоха информации и спекулации за лошото финансово състояние на КТБ, според част от които тя била източвана от Василев през други дружества.

В сряда в цялата заплетена схема бе замесена и БНБ. От институцията, а по-късно и от прокуратурата, потвърдиха, че подуправителят на централната банка Цветан Гунев е обвиняем заради отпуснати от КТБ кредити – предполага се, че той умишлено не е упражнил контрол над финансовите операции.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”