Банки масово вдигат таксите за обслужване на различни видове сметки. Според финансисти по този начин те наваксват по-ниските приходи от лихвите по кредити. Банкерите обаче твърдят, че става въпрос за подобряване на услугите.

Миналата година завърши с печалба от над 931 млн. лева. за банките у нас, показват последните данни на БНБ към края на ноември.

Приходите от такси и лихви са основният приход на банките - съотношението е 1 към 3.

Ако се вгледаме внимателно, ще видим, че приходите от такси нарастват с по-бързи темпове, отколкото тези от лихви. Тази тенденция се наблюдава през цялата минала година.

Снимка: bTV

Допълнителните такси от 5, 10 или 20 стотинки не винаги се набиват на очи:

Често тегленето от собствено устройство на банката е безплатно. Когато поискаме разписка обаче ни таксуват.

Досега Добрина не се е замисляла за това - ходи до банкомата по 3-4 пъти в месеца.

„Не съм била достатъчно прецизна, така че да видя точно до стотинка или до левче. Не си изтеглям така, както обикновено правят хората - да си изтеглят накуп заплата, а по-скоро на парче”, казва Добрина Гецова.

Макар и символично, увеличението на таксите генерира допълнителни разходи. Експерти съветват клиентите да обръщат внимание на детайлите и според тях да избират услугите, които ползват. Така например таксата за теглене от чужд банкомат за почти всички банки вече е около 1 лев.

„Тук стотинки, там стотинки или левче и може да събере разход сумарно за цялата година от 1 до 10, 20 лв. По този начин се цели до известна степен компенсация на този забавен темп на ръст на приходите от лихви”, заяви финансовият анализатор Иван Стойков.

Водещи банкери обясниха, че таксите не могат да се вдигат безконтролно и по-скоро става въпрос за подобряване на обслужването.

„Колкото по-съвършени стават услугите и разнообразни, толкова повече банките ще печелят от такси и комисионни за тези услуги, но предлагайки нещо от другата страна, не просто надписвайки сметката”, коментира банкерът Левон Хампарцумян.

Снимка: bTV
На този фон експерти виждат, че някои от банките или връщат или увеличават таксата за разглеждане на документи.

Последните данни на БНБ показват, че лихвите по депозитите на домакинствата са около процент - процент и половина. При потребителските заеми лихвата между 7 и 10 на сто в зависимост от валутата.

Снимка: bTV