Арестувани в Струмица македонци с българско самосъзнание са били задържани за фалшиви медицински документи.

Шестима граждани на Струмица с двойно македонско-българско гражданство бяха арестувани след груби обиски на домовете им. Това е станало на 2 януари - около седмица, след като екип на bTV гостува при част от тях и те разказаха как са репресирани заради българското им самосъзнание.

„Около 15 ч в сряда ме чакаха на вратата, казаха да отварям. Казаха, че има обиск. Бяха двама цивилни и униформен полицай. Легитимираха се, не бяха груби. В един момент почнаха да взимат всичко”, разказа пред bТV един от задържаните мъже.

„Това е пореден натиск срещу българите в Македония”, категоричен бе Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб в Скопие. Остава неясно защо при акция срещу фалшиви медицински свидетелства са изземани и български паспорти, които все още не са върнати на притежателите им.

Междувременно днес край р. Вардар бяха отбелязаи 85 г. от смъртта на революционерката Мара Бунева.

Без инциденти и при засилено полицейско присъствие в Скопие честваха 85 години от смъртта на българската революционерка Мара Бунева.

Събитието събра повече от 100 души от Македония и България. Тържествена литургия беше отслужена в църквата "Свети Димитър". Наскоро до храма беше издигнат поредният мащабен паметник в македонската столица- на Филип II.

От църквата шествието се пренесе на кея на река Вардар. Мястото се превърна в символ на дискриминацията срещу македонските граждани с българско самосъзнание, след като през 2007-ма местна агитка нападна събралите се, а паметната плоча на Мара Бунева беше почти разрушена. На нейно място днес беше залепена нова пластмасова табела.

"Надяваме се на промяна и в отношението на македонските власти спрямо нас. Налага се необходна потреба от малко повече свобода за нас македонските българи, да може свободно да изразяваме собствената идентичност", каза Лазар Младенов.

Мара Бунева е известна като героиня заради борбата си срещу сръбската окупация на Вардарска Македония. На 13 януари 1928 г. тя разстрелва юриста на Скопската област Велимир Прелич на стария Камен мост над Вардар, след което се самоубива.