Лекари предупредиха, че предстои закриването на нови лечебни заведения. Повече от половината българи пък били затрудни в достъпа до болнична помощ.

Общинската болница в Нови пазар е само един от примерите за дългове и липса на средства. Лечебното заведение отговаря за около 45 000 души. „Обслужва четири общини, които са общо взето трудно достъпни и единственият им път към спасението е нашата болница”, казва д-р Хамди Авджъ.

Според директорите на общински болници една от причините за кризата са необосновано високите изисквания на касата, заради които в момента малките болници работят само по нископлатени клинични пътеки.

„Всеки един от нас, като управител, си има договор, който не му позволява да увеличава фонд работна заплата, ако дружеството му работи на загуба. А защо работи на загуба? Заради стойността на клиничните пътеки като цени, на които ние работим, заради инфлацията, заради ред, ред, ред причини, които могат да бъдат доказани, а не толкова заради лошия мениджмънт, за който обикновено се говори”, смята д-р Неделчо Тотев - МБАЛ Чирпан, председател на сдружението на общинските болници.

От Министерството на здравеопазването отново казаха, че държавата няма ангажимент към състоянието на общинските болници.

„Пример зн безхаберие при управлението на тези лечебни заведения. Именно общинските съвети и лекарите би следвало през годините да се интересуват от състоянието на това социално значимо заведение на територията на техните общини”, коментира въпроса министърът Десислава Атанасова .

По изчисления на Сдружението на общинските болници, в София годишно за пациент са харчат по 129 лева, докато на места като Преслав и Средец болничното лечение на пациент струва около 17 лева.