Осем мощни отряда за реакция при бедствия и кризи се създават като част от нови реформи в Главната дирекция „Пожарна безопасност”. Новите спец-звена ще се намират в големите областни градове. От полицейския синдикат твърдят, че промените създават напрежение в системата.

Спасителните отряди към пожарната няма да се закриват - хората в тях просто ще влязат в спец-отрядите за борба с бедствията. „Нито един спасител или пожарникар няма да бъде освободен на база на това преструктуриране. Нещо повече - ще назначим нови 250 човека”, увери директорът на Пожарната служба Николай Николов.

Новите отряди ще заработят до края на май, а хората са обучени да реагират при различни бедствени ситуации. „В Монтана ще има хора, които ще са по-добре подготвени за радиационна защита. Бургас, например, ще имат водолази. В Пловдив, къдено има химическа промишленост, ще има други”, обясни Николов.

В столицата спец-отрядът на пожарната е универсален и може да реагира на всякакви ситуации, включително с водолазен екип и химици. „Всичко се случва в тези 24 часа на денонощието и затова е съсредоточена доста техника тук - пожарна, инженерна, спасителна. И сме готови да реагираме в рамките на столицата и наоколо”, обясни зам.-директорът на Столичната пожарна Тошко Тошев.

От синдиката на пожарникарите заявиха, че има напрежение в системата. Как това ще се отрази на спасителите, предстои да се разбере.

От МВР успокояват, че пожарникарите няма да се местят от град на град. Просто някои от тях ще се водят на служба към спец-отрядите и при бедствие в района им, ще се отзоват.