50 000 длъжници поискаха "данъчна амнистия" от Националната агенция за приходите. Заради изтичане на давностен срок държавният бюджет ще бъде ощетен с десетки милиони.

Старите задължения могат да изчезнат, но само при определени условия. Близо 20 %, или общо 10 000 българи, ще си останат само с искането, но опрощаване на дълговете няма да има. Причината - през годините държавата се е опитала да си вземе парите (напр. чрез запор на заплатата), но окончателно погасяване не е имало. А така започва да тече нов 5-годишен срок.

Част от хилядите подали възражение и искане за отпадане на глобите ще бъдат изненадани неприятно, ако е налице тази така наречената "прекъсната давност".

Ако държавата обаче е стояла безучастно, спокойно може да се разделите с част от старите си дългове.

Максималният срок в който можем да бъдем търсени за неплатени дългове, е 10 години.

Къде най-често се скатаваме

Най-често бавим плащанията си към КАТ, посочват от приходната агенция. Старите глоби и фишове за малки суми са истински рекордьори в данъчната статистика. Задълженията рядко надминават 20 лева.
Съдебните глоби са друго слабо звено. Над 90 % от задълженията са в тези две направления.

Хиляди българи отлагат плащането на глоби, фишове и малки сметки. А разходите за държавата в търсенето на тези пари понякога се оказват по-големи.

„Има феномен, че държавата понякога трябва да похарчи повече, отколкото евентуално би събрала. Това така или иначе не трябва да служи като извинение или като мотивация на човек да не плаща, защото държавата вече няма да допусне това”, коментира говорителят на НАП Росен Бъчваров.

Системата е прецизирана и изпуснати длъжници повече няма да има, убедени са данъчните. Въпреки това, част от шофьорите смело трупат задължения.

За да бъдете с чисто данъчно досие трябва да подадете и писмено възражение. Ако пропуснете да го направите обаче никой няма да ви върне парите при погасяването на стари глоби, данъци или сметки.