В област Благоевград до момента има 3 доказани лабораторно огнища на "син език" – в Сатовча, Катунци и Симитли. Това стана ясно на проведеното днес извънредно заседание на Областната епизоотична комисия, свикана от областния управител Димитър Димитров.

Има изпратени проби за изследване от 78 животни от около 30 населени места. Досега в област Благоевград от болестта "син език" са умрели 81 животни, предимно овце. Стопаните на умрели животни ще получат обезщетение ако са спазили законовите разпоредби - Закона за здравно-медицинската дейност, животните са идентифицирани, загробени в присъствието на ветеринарен лекар.

На заседанието бяха взети и превантивни мерки срещу разпространението на болестта "син език" - ограничаване движението на животни, определяне от кметствата на площадки за загробване на животни, умрели от болестта. Забраняват се и пазарите на живи животни, възприемчиви към болестта, налага се и дезинфекция на всички съмнителни за заболяването помещения, където се отглеждат животни.

В Ловешка област още 31 животни са умрели със съмнения за "син език", съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч д-р Ивайло Йотов. По думите му всички те са били със симптомите на заболяването. Изпратени са кръвни проби в лаборатория в София, които да установят причината за смъртта.

Всички умрели животни са предадени в екарисаж. Чакат се резултатите от пробите, за да бъдат обезщетени собствениците. Обявено е огнище на заболяването само в село Микре, община Угърчин.

Йотов добави, че до момента в областта са засегнати 30 стада в 6 общини, но всеки ден възникват нови случаи на болни животни. Няма засегнати стада само в Летница и Тетевен.

Заболяването "син език" се предава по трансмисивен път, чрез ухапване от комари, и не е опасно за хората. Продуктите, добити от заразени животни (мляко, месо) също не са опасни за човешка консумация.